Kliknij, aby powiększyćW 2019 roku Dzień Kobiet przypada tradycyjnie 8 marca, jednak w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin świętowaliśmy wcześniej – 6 marca, kiedy w czytelni książnicy zebrali się gości gotowi wysłuchać gawędy Pani Małgorzaty Jarocińskiej, znanej z wcześniejszych wystąpień historyczki z pasją. Jak na spotkanie z okazji Dnia Kobiet przystało, wydarzenie poświęcone było jednej z przedstawicielek płci pięknej – tematem gawędy była Agnieszka Osiecka, poetka, pisarka, reżyserka telewizyjna i teatralna, autorka ponad 2 tysięcy tekstów piosenek.

Pani Małgorzata Jarocińska jak zwykle zachwyciła gości ogromem posiadanej wiedzy oraz doskonałą pamięcią. Przeprowadziła widzów przez życie Agnieszki Osieckiej, wzbogacając swoją wypowiedź odtwarzanymi w wybranych momentach piosenkami z tekstami autorki. Mówiła o dzieciństwie Osieckiej, latach młodości, wieku dojrzałym; szczególnie szczegółowo opowiadała o osobach, które wywarły największy wpływ na życie i twórczość poetki. Z opowieści Pani Małgorzaty wyłoniła się postać kobiety inteligentnej, niezwykle emocjonalnej, pełnej kontrastów; kobiety gotowej zrobić wiele dla szczęścia i miłości, a jednocześnie nie potrafiącej obdarzyć należytą opieką i czułością swego jedynego dziecka. Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1997 roku w wyniku choroby nowotworowej, jednak pamięć o niej jest wciąż żywa - między innymi w tekstach piosenek, które zna i śpiewa cała Polska.

Goście zabrani w czytelni biblioteki z uwagą wysłuchali gawędy Pani Małgorzaty, wespół z nią nucili piosenki Osieckiej. Po zakończeniu wystąpienia obsypali historyczkę burzą braw.