Kliknij, aby powiększyć22 lutego w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin zebrało się 76 dzieci oraz młodzieży z terenu powiatu żnińskiego, by rywalizować o miano najlepszego szachisty w zorganizowanym tego dnia Powiatowym Turnieju Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Zawodnicy podzieleni zostali na cztery grupy, po dwie dla dziewczynek i chłopców.

Zawodników powitali: Zastępca burmistrza Barcina Pan Hubert Łukomski, Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak oraz Zastępca Dyrektora Zespołu Szkól w Barcinie Pan Tomasz Woźnicki. Zasady turnieju przybliżył zebranym przedstawiciel klubu szachowego Baszta MOS Żnin Pan Piotr Konieczyński. Sędzią głównym turnieju został Pan Borys Paliwoda.

Zawody trwały ponad trzy godziny; uczestnicy rozegrali siedem 10-minutowych partii. Po zakończeniu rywalizacji poznaliśmy zwycięzców poszczególnych grup. Wyniki przedstawiają się następująco:

Grupa dziewcząt klas 1-5:
1. Marcelina Brelińska, Szkoła Podstawowa nr 5 ze Żnina,
2. Oliwia Polak, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bożejewicach,
3. Klara Chełminiak, Szkoła Podstawowa nr 1 ze Żnina.
Grupa dziewcząt klas 6-8 oraz klasy gimnazjum:
1. Matylda Brelińska, Szkoła Podstawowa nr 2 ze Żnina,
2. Kamila Erdmann, Zespół Szkół Społecznych „Trójka” ze Żnina,
3. Marika Wojtasik, Szkoła Podstawowa w Gąsawie.
Grupa chłopców klas 1-5:
1. Dominik Bauza, Szkoła Podstawowa nr 2 ze Żnina,
2. Aleksander Polak, Zespół Szkól z Barcina,
3. Mikołaj Breliński, Szkoła Podstawowa nr 2 ze Żnina.
Grupa chłopców klas 6-8 oraz klasy gimnazjum:
1. Bartosz Kowalczewski, Szkoła Podstawowa w Gąsawie,
2. Jakub Tański, Zespół Szkól z Barcina
3. Wiktor Tański, Zespół Szkól z Barcina.

Laureatom wręczono pamiątkowe puchary ufundowane przez Starostę Żnińskiego Pana Zbigniewa Jaszczuka oraz medale sfinansowane przez Burmistrza Barcina Pana Michała Pęziaka; zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali także gadżety przekazane przez Zastępcę Burmistrza Barcina Pana Huberta Łukomskiego. Nagrody książkowe dla najmłodszego i najstarszego zawodnika turnieju ofiarowane przez bibliotekę przekazano w ręce Mikołaja Brelińskiego oraz Jakuba Kołaczyka.

Podczas turnieju można było skosztować pysznych wypieków oraz kanapek ufundowanych przez Lafarge Polska.