Kliknij, aby powiększyćW styczniu 2019 roku, podobnie jak w latach poprzednich w Bibliotece Publiczna Miasta i Gminy Barcin rozstrzygnięto konkurs na Czytelnika Roku oraz Młodego Czytelnika Roku. Celem konkursu jest wyłonienie spośród osób uczęszczających do biblioteki głównej, filii nr 1 w Barcinie oraz filii w Mamliczu najlepszych czytelników - aby otrzymać tytuł, należy nie tylko regularnie wypożyczać książki, lecz także aktywnie uczestniczyć w życiu biblioteki i promować czytelnictwo. Wyróżnionych nagradza się podczas specjalnej uroczystości – w tym roku spotkanie odbyło się 23 stycznia.

Czytelnikiem Roku 2018 biblioteki głównej została Pani Barbara Sosnowska. W ciągu zeszłego roku odwiedziła ona książnicę 25 razy, wypożyczając 315 książek – najczęściej literaturę obyczajową i historyczną. Co ciekawe, jej przygoda z biblioteką rozpoczęła się od wypożyczania książek popularnonaukowych dla córki; dopiero po jakimś czasie Pani Barbara zdecydowała się wybrać coś dla siebie. Czytanie tak bardzo przypadło jej do gustu, że teraz bez książki nie potrafi się już obejść.

Młodym Czytelnikiem Roku 2018 biblioteki głównej wybieranym spośród czytelników odwiedzających Oddział dla Dzieci i Młodzieży została Zuzanna Fusiek; w zeszłym roku wypożyczyła 127 książek. Młoda czytelniczka najbardziej lubi bajki oraz książeczki wspierające naukę czytania.

W Filii nr 1 tytuł Czytelnika Roku 2018 przyznano Pani Joannie Chareńskiej, Młodego Czytelnika roku zaś Marcie Sudoł. Pani Joanna wypożyczyła w przeciągu roku 170 książek - wybiera literaturę obyczajową dla siebie oraz pozycje historyczne dla męża; do biblioteki przyjeżdża z córkami. Razem z nimi uczestniczy chętnie w spotkaniach organizowanych w filii. Również młodsza czytelniczka, Marta Sudoł, aktywnie udziela się w życiu biblioteki. Bierze udział w zajęciach, regularnie wypożycza – na jej czytelnicze konto w 2018 przypada 89 książek. Można powiedzieć, że Marta dorastała razem z książkami – mama zapisała ją do biblioteki, gdy dziewczynka miała rok.

W filii w Mamliczu Czytelnikiem Roku 2018 została Pani Paulina Balicka, która w zeszłym roku przeczytała 168 książek. Pani Paulina najczęściej sięga po literaturę obyczajową, zwłaszcza polskich autorek. Chętnie korzysta z możliwości zamawiania książek, rezerwując sobie wybrane tytuły. Jest także wolontariuszką biblioteki – pomaga przy organizacji zajęć i warsztatów. Młodym Czytelnikiem Roku filii w Mamliczu został natomiast Wojciech Umiński, uczeń klasy II szkoły podstawowej. W zeszłym roku Wojtek wypożyczył aż 211 książek, regularnie uczestniczy też w zajęciach organizowanych w filii – opuszcza spotkania tylko wtedy, gdy jest chory.

Podczas uroczystości wręczenia nagród Czytelnikom Roku uhonorowano również osoby, które w 2018 roku wzięły udział w Wyzwaniu Czytelniczym. Wyzwanie polegało na przeczytaniu książek wybieranych według określonych kryteriów – były to przykładowo pozycje, które miały ponad 250 stron, stanowiły relację z podróży, w ich tytule zawarte było imię, miejsce bądź kolor itd. Czytelnicy, którzy przeczytali największą ilość wybranych w ten sposób książek, otrzymali nagrody – a byli nimi: wśród osób dorosłych Pani Anita Marciniak, wśród dzieci Grzegorz Tański, Zofia Drozdowska, Anna Pospiech oraz rodzeństwo Igor i Pola Ćwikła.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy wielu ciekawych literackich odkryć w 2109 roku.