Kliknij, aby powiększyćZwycięstwem Andrei Maksymienko (Baszta Żnin) - arcymistrza międzynarodowego zakończył się IMAGO Noworoczny Turniej Szachowy w Barcinie, który odbył się 12 stycznia 2019 roku. Drugie i trzecie miejsce przypadło: P. Krzysztofowi Żołnierowiczowi (Gambit Świecie) i P. Piotrowi Konieczyńskiemu (Baszta Żnin). W zawodach wzięło udział sześćdziesięciu siedmiu zawodników. Uczestnicy rywalizowali w barcińskiej bibliotece znanej już ze swojej gościnności - podkreślając po raz kolejny rodzinną atmosferę i uprzejmość pracowników książnicy.

Po raz pierwszy organizatorzy postanowili podzielić zmagania szachistów na dwa niezależne turnieje. W grupie A rywalizowali dorośli oraz najlepsi juniorzy i juniorki oraz w grupie B dzieci i młodzież bez kategorii szachowych. Turniej otworzyły wspólnie dyrektor barcińskiego Zespołu Szkół P. Marzena Wolska oraz w imieniu P. dyrektor barcińskiej książnicy P. Grażyna Szafraniak – P. Renata Grabowska, która również wraz z główmy sponsorem turnieju P. Tomaszem Tańskim - właścicielem formy IMAGO wręczała nagrody zawodnikom. W turnieju uczestniczyło kilkunastu młodych adeptów szachów z Barcina, dla których był to pierwszy turniej o takiej randze.

Wyniki najlepszy junior:
1. Antoni Paprocki (Gens Una Sumus Kraków)
2. Bartosz Przybylski (Łochowo)
3. Szymon Podlewski (Emdek Bydgoszcz)

Wyniki najlepsza juniorka:
1. Marcelina Brelińska (Baszta Żnin)
2. Lena Frąckowiak (Chrobry Gniezno)
3. Matylda Brelińska (Baszta Żnin)

Wyniki wśród uczestników bez kategorii szachowych chłopcy:
1. Bartosz Kowaczewski (Gąsawa)
2. Miłosz Kranz (Baszta Żnin)
3. Aleksander Polak (Barcin)

Wyniki wśród uczestników bez kategorii szachowych dziewczynki:
1. Milena Wolska (Mamlicz)
2. Kornelia Kilichowska (Łochowo)
3. Magdalena Trela (Mamlicz)

Najmłodszy zawodnik: Ewa Szeszycka (Chrobry Gniezno) lat 5, najstarszy zawodnik Jan Kudłacik (PKS Leśny Bydgoszcz) 86 lat.

Najlepszy zawodnik z Barcina – Jan Juniewicz, najlepszy junior z gminy Barcin – Jakub Tański. Każdy uczestnik turnieju otrzymał od organizatorów upominek.

Sędzią głównym zawodów był. P. Hubert Łukomski, sekretariat prowadziła P. Halina Pietrzak. Organizatorzy imprezy: Biblioteka Miasta i Gminy Barcin, Zespół Szkół w Barcinie, Imago - sponsor tytularny dziękują bardzo Baszcie Żnin za użyczenie sprzętu, a panom: Tomaszowi Tańskiemu za ufundowanie nagród finansowych, P. Markowi Michalskiemu – Dyrektorowi Cementowni Kujawy oraz P. Hubertowi Włodarskiemu - Dyrektorowi Zakładu Górniczego Kujawy za ufundowanie nagród rzeczowych.

Podczas turnieju odbywał się także kiermasz książek, z którego cały dochód został przeznaczony na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której 27 finał odbył się 13 stycznia 2019 roku.

Hubert Łukomski

Wyniki Turnieju: