Kliknij, aby powiększyć6 stycznia 2019r. po raz kolejny ulicami Barcina przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz imprez organizowanych w mieście. Orszak za każdym razem zbiera wielu mieszkańców Barcina oraz innych miejscowości – w tegorocznym pochodzie brali udział min. przyjezdni z Łabiszyna, Pakości czy Bydgoszczy. Impreza zorganizowana została wspólnymi siłami przez barcińskie instytucje i stowarzyszenia: Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego, parafię pw. św. Jakuba Większego, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy, Klub Żeglarski „Neptun”, Miejski Dom Kultury, Sołectwo Wolice, Szkołę Podstawową nr 1, Środowiskowy Dom Samopomocy, Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin, Zespół Szkół nr 1 w Barcinie oraz drużyny harcerskie z gminy Barcin. Tegoroczny orszak odbywał się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”.

Uczestnicy orszaku przeszli ulicami miasta w trzech pochodach prowadzonych przez Króli Kacpra, Melchiora i Baltazara. Postacie te symbolizują trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę, a także trzy etapy życia – młodość, siłę wieku oraz starość. Orszaki wyruszyły z trzech różnych punktów miasta. Pochód króla Kacpra (w tej roli Robert Robaczewski), wyróżniający się kolorem czerwonym, rozpoczął przemarsz z rynku starego miasta, odznaczająca się barwą niebieską świta króla Baltazara (Marek Koliński) wyruszyła z Alei Harcerskiej kontynuując marsz ul. Pakoską, zaś zielony orszak króla Melchiora (Wojciech Wojciechowski) przeszedł ul. Polną sprzed świetlicy w Wolicach. Uczestnicy orszaków nieśli flagi w odpowiednich kolorach, na głowach mieli korony, śpiewali pieśni oraz wznosili okrzyki zaczerpnięte z wypowiedzi św. Jana Pawła II. Orszaki trzech władców spotkały się przy pałacu Heroda na parkingu przed marketem Biedronka. Tutaj zebrani mieli okazję obejrzeć scenkę odegraną przez Tomasza Kaniukę, Sławomira Różańskiego oraz Adriana Staszaka. Następnie wszystkie orszaki, po połączeniu się w jeden wspólny pochód, przeszły do kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe. Tutaj odbył się koncert piosenek świątecznych i kolęd Pani Bianki Urbanowskiej pt. „Gdy zaświeci pierwsza gwiazdka…”. Artystce towarzyszył zespól w składzie: Wiktoria Święcichowska (skrzypce), Jacek Superczyński (piano), IgorSuperczyński (cajon), Krzysztof Superczyński (instrumenty perkusyjne).

Na zakończenie wydarzenie uczestnicy zostali poczęstowani rozgrzewającym napojem, serwowanym przy wyjściu z kościoła.

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/07012019{/gallery}