Poczęstunek dla gości
Matko, w lesie są maliny, Niechaj idą w las dziewczyny. Która więcej malin zbierze, Tę za żonę pan wybierze…

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, kontynuowana przez jego następcę, Andrzeja Dudę; akcja realizowana jako cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. W roku 2020, do dziewiątej już edycji akcji, do wspólnego czytania wybrano wybitne dzieło polskiego romantyzmu: „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

W Narodowe Czytanie ponownie włączyły się barcińskie instytucje: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, Miejski Dom Kultury oraz Zespół Szkół w Barcinie; duży udział miała także Pani Danuta Wesołowska ze Stowarzyszenia Strażnicy Kurhanu, która użyczyła stroje na potrzeby wydarzenia.

Lokalne wydanie akcji odbyło się 5 września 2020 roku. Jako miejsce wybrano plac przed wejściem do budynku Zespołu Szkół przy ul. Polnej 1, jednak ze względu na niesprzyjającą aurę wydarzenie przeniesiono do sali gimnastycznej położonej w budynku. Wydarzenie poprowadzili: Marzena Wolska, Dyrektorka Zespołu Szkół w Barcinie, Artur Jakubowski, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, oraz Renata Grabowska z barcińskiej biblioteki.

Po krótkim wstępie prezentującym zarówno tło historyczno-społeczne powstania „Balladyny”, jak sylwetkę jej autora, rozpoczęło się wspólne odczytywanie dzieła. W narratora wcielili się: barcińscy twórcy - pisarz Wojciech Burdelak i poetka Zofia Jesionowska, oraz zastępca burmistrza, Hubert Łukomski. Role Balladyny, Aliny, Kirkora i innych bohaterów powierzono młodym artystom uczęszczającym na zajęcia teatralne w Miejskim Domu Kultury w Barcinie: Aleksandra Erdmann, Weronika Forgiel, Wiktoria Karbowiak, Agata Muranty, Bruno Maciejewski oraz Adrian Staszak. Treść poematu przekazano za pomocą scenek, dzięki czemu zebrani na sali widzowie mieli okazję prześledzić fabułę dzieła Słowackiego.

Po zakończeniu czytania widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat „Balladyny”, biorąc udział w quizie z nagrodami. Częstowano ich także świeżymi malinami – przysmakiem nawiązującym do treści odczytanego utworu.

Wydarzenie odbyło się z zachowaniem reguł zalecanych podczas uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym w wypadku zagrożenia epidemiologicznego.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejną edycję „Narodowego Czytania”.