Osoba prowadząca warsztat "Rodzinnie o języku" siedzi przy komputerze.

W poniedziałkowe popołudnie, 26 października 2020 roku, barcińska biblioteka publiczna zaprosiła trzy rodziny zaprzyjaźnione z Oddziałem dla dzieci i młodzieży na warsztat „Rodzinnie o języku”. W trakcie spotkania on-line bibliotekarka Joanna Kujawa-Drozdowska oraz 9 uczestników w formie warsztatowej wspólnie przyglądało się językowi polskiemu oraz swoim własnym, rodzinnym językom. Bawiono się słowami, które powstały w domowym zaciszu, dzięki dziecięcej wyobraźni i przekręcaniu lub dla ułatwienia komunikacji między domownikami.

Z powodu zagrożenia epidemicznego spotkanie zorganizowano w formule hybrydowej – od zapisów przez aplikację Messenger na profilu biblioteki w serwisie Facebooku po warsztat z wykorzystaniem aplikacji Wheel of names – do losowania imion osób, które miały zabrać głos oraz aplikacji Mentimeter, dzięki której uczestnicy utworzyli chmury wyrazowe, opisujące to, jak się czują oraz nowe wyrazy z liter warsztatowego hasła „rodzinnie o języku”.

A było im tak: fantastycznie, dobrze, radośnie i super oraz odjazdowo, energicznie, doskonale, zabawnie, wspaniale, extra, mega, okej, fajnie, idealnie oraz pozytywnie zakręceni, aż ciarki przechodzą!

Warsztat „Rodzinnie o języku on-line” został przeprowadzony dzięki udziałowi barcińskiej książnicy i jej pracowników w projekcie Projekt „Biblioteka online: program szkoleniowy dla bibliotekarzy”, który jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.

Joanna Kujawa-Drozdowska