Kotyljon Narodowe Czytanie 2021

„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ponadczasowe dzieło piętnujące obłudę, chciwość i zakłamanie, zostało wybrane lekturą jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenia w ramach akcji tradycyjnie mają miejsce w pierwszych dniach września; nie inaczej było w 2021 roku. 4 września, podczas Dożynek Gminnych na Placu 1 Maja w Barcinie, zebrani mogli usłyszeć wybrane fragmenty dzieła Zapolskiej – wydarzenie współorganizowały instytucje i stowarzyszenia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, Zespół Szkół w Barcinie, Miejski Dom Kultury w Barcinie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Barcinie.

Po krótkim wstępie rozpoczęło się wspólne odczytywanie dzieła. W rolę władczej Pani Dulskiej wcieliła się Pani Nell Polgert-Martwijczuk, Lokatorki – Pani Mirosława Wiśniewska; Pani Zofia Jesionowska odczytała kwestie Juliasiewiczowej. Anna Ratajczak i Adrian Staszak odegrali role Hesi i Zbyszka; narratorem był Pan Artur Jakubowski. Wybrane fragmenty pozwoliły publiczności prześledzić fabułę „Moralności Pani Dulskiej” – zakazanego romansu syna rodziny ze służącą, który matka, chcąc uniknąć skandalu, za wszelką cenę pragnie zatuszować.

Odczytywanie fragmentów dział Zapolskiej to nie wszystkie atrakcje, jakie zostały przygotowane na okoliczność wydarzenia. Na stoisku biblioteki można było podbić swój egzemplarz „Moralności Pani Dulskiej” pieczątką przysłaną z Kancelarii Prezydenta RP, obejrzeć wystawę książek Zapolskiej oraz otrzymać specjalny kotylion; każda osoba, która pobrała kotylion, wzięła udział w losowaniu nagród - zestawów „mola książkowego”.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i już dziś zapraszamy na kolejną edycję „Narodowego Czytania”.