W 1985 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiono dzień 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza; święto to jest doskonałą okazją, by uhonorować ludzi, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych.

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin obchodzenie Dnia Wolontariusza jest już tradycją – jest bowiem co świętować! W bibliotekach na terenie gminy Barcin pracuje około czterdziestu wolontariuszy. Są osoby w różnym wieku, które pomagają bibliotekarzom w codziennej pracy bibliotecznej, uczestniczą w organizacji i przeprowadzaniu zajęć dla dzieci, spotkań, warsztatów. By okazać wdzięczność za ich zaangażowanie i wsparcie, co roku biblioteka organizuje wyjątkowe spotkanie; nie inaczej było w roku 2021. Tegoroczne wydarzenie miało miejsce 1 grudnia; ze względu na obostrzenia wynikłe z epidemii mogliśmy zaprosić do biblioteki ograniczoną ilość osób.

W uznaniu i podziękowaniu za pracę, każdy wolontariusz otrzymał dyplom wraz z serdecznymi życzeniami oraz upominek. Obecni na spotkaniu mieli też możliwość wysłuchania specjalnie dla nich zorganizowanego koncertu Kuby Michalskiego – autora, kompozytora, wokalisty i gitarzysty, który wystąpił z recitalem piosenek inspirowanych poezją polskich romantyków.