4 stycznia 1919 roku mieszkańcy Barcina przyłączyli się do Powstania Wielkopolskiego. Powstańcy przejęli władzę od pruskiego zaborcy i zajęli kluczowe obiekty. Barcin był wolny.

Barcińscy powstańcy nie poprzestali na oswobodzeniu miasta. Chwycili za broń i łączyli się w oddziały, bądź dołączali do istniejących. Kontynuowali walkę na frontach powstania, min. w ramach kampanii pakoskiej; walczyli pod Łabiszynem, Rynarzewem, Szubinem, Nakłem, Inowrocławiem, Złotnikami Kujawskimi, Chodzieży itd.

Z okazji 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w mieście barcińskie zuchy i harcerze z 5 Drużyny Hufca Pałuki wraz z opiekunami druhną Halina Kolińską, Emilią Pałecką i druhem Markiem Kolińskim wzięli udział w grze miejskiej, której współorganizatorem była nasza biblioteka. W ramach gry dzieci przemierzyły miasto wypełniając zadania związane z powstaniem. Start trasy miał miejsce w bibliotece głównej w Barcinie, dalej uczestnicy gry zatrzymali się min. przy kamienicy przy ul. 4 stycznia, gdzie zbierali się powstańcy czy pomniku Powstańców Wielkopolskich na rynku; odwiedzili także filię nr 1 w Barcinie, gdzie otrzymali znicze, które następnie zapalili na grobach powstańców spoczywających na barcińskim cmentarzu.

Nagrody w grze ufundował Urząd Miejski w Barcinie oraz biblioteka.