Jak co roku, z lekkim opóźnieniem, w barcińskiej bibliotece wyłoniono zwycięzców konkursu Czytelnik Roku i Młody Czytelnik Roku. Jest to jeden z najważniejszych konkursów organizowanych w naszej placówce; wyróżniamy w nim najaktywniejszych czytelników biblioteki głównej i wszystkich filii. Wybierając laureatów, bierzemy pod uwagę nie tylko ilość wypożyczanych książek, ale i też aktywne uczestnictwo czytelnika w życiu biblioteki.

Ogłoszenie wyników konkursu za 2021 rok miało miejsce 30 marca. W każdym z oddziałów wyróżniono dwóch czytelników – osobę dorosłą i dziecko.

I tak Czytelnikiem Roku biblioteki głównej w Barcinie została Grażyna Byczyńska, zaś Młodym Czytelnikiem - Antoni Rambowicz. Pani Grażyna związana jest z biblioteką od lat; wypożyczała książki jeszcze w poprzedniej siedzibie przy ul. Lotników. Jest regularnym gościem biblioteki; w 2021 roku przekroczyła progi książnicy 43 razy. Ceni literaturę obyczajową - szczególnie sagi rodzinne z historią w tle, nie odmówi jednak dobremu kryminałowi czy powieści sensacyjnej. W 2021 roku wypożyczyła 239 książek. Chętnie uczestniczy w akcjach czytelniczych organizowanych w wypożyczalni, często opowiada o wrażeniach z lektury. Antoni ma 4 lata. Przychodzi do biblioteki z mamą i tatą. Najczęściej wybiera książeczki o przyrodzie, zwierzątkach i autach. Bardzo lubi myszkować wśród regałów. W zeszłym roku wypożyczył 436 książek. Jak na razie czytają mu rodzice, jednak z pewnością już niebawem będzie czytał sam.

W Filii nr 1 w Barcinie wyróżniono Ewę Brewkę i Maję Blaczkowską. Pani Ewa przeczytała w 2021 roku 152 książki, chętnie wypożycza też prasę. Jej ulubionym gatunkiem literatury jest powieść obyczajowa; chętnie sięga także po książki podróżnicze. Pani Ewa bywa w bibliotece nie tylko przy okazji wypożyczania książek; uczestniczy w spotkaniach tam organizowanych, jest aktywną członkinią klubu „Artystyczne pasje czytelniczek”. Maja, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1, przychodzi do biblioteki z babcią i młodszym bratem Mikołajem, czasem też z rodzicami. Zawsze uśmiechnięta, nie tylko wypożycza książki, ale bierze także udział w przeprowadzanych w filii zajęciach plastycznych. W zeszłym roku wypożyczyła 65 pozycji, jednak wiadomo, że przeczytała ich więcej – Maja czyta bowiem też bratu.

W Filii w Piechcinie Czytelnikiem Roku oraz Młodym Czytelnikiem Roku zostali odpowiednio: Barbara Borowska i Gabrysia Białecka. Pani Barbara, wieloletnia czytelniczka piechcińskiej filii, jest członkinią tutejszego Dyskusyjnego Klubu Książki i regularną uczestniczką organizowanych w bibliotece spotkań. Lubi rozmawiać o książkach, zwłaszcza tych przeczytanych – w 2021 roku było ich 106 pozycji. W wolnym czasie oddaje się swojej pasji, jaką jest uprawa działki. Pięcioletnia Gabrysia uczęszcza do Przedszkola w Piechcinie; bardzo lubi przychodzić do biblioteki. Wypożycza tu książki (106 pozycji w zeszłym roku) i bierze udział w zajęciach bibliotecznych.

Marianna Różańska i Iga Koszucka to czytelniczki roku filii w Mamliczu. Pani Marianna, wielbicielka literatury obyczajowej, wypożyczyła w 2021 roku 174 książki. Jej ulubioną autorką jest Danielle Steel; czytelniczka przeczytała wszystkie jej książki dostępne nie tylko w filii w Mamliczu, ale też w bibliotece głównej ora innych oddziałach. Do biblioteki przyjeżdża z Będzitowa. Kolejna nagrodzona – Iga, mieszka w Mamliczu i tam chodzi do szkoły. W ubiegłym roku wypożyczyła 166 książek. Oddana fanka Joanny Krzyżanek, aktywna uczestniczka zajęć bibliotecznych, członkini Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci – z pewnością zasłużyła na wyróżnienie.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy wielu ciekawych literackich odkryć w 2022 roku.