Wszystko zaczęło się w 1947 roku, gdy mieszkający w Barcinie robotnik i pamiętnikarz Jakub Wojciechowski zapakował na wózek swój księgozbiór liczący 220 książek. Swoje zbiory przekazał na cel nowo powstałej instytucji – biblioteki w Barcinie. 75 lat później, w dniu 25 maja 2002 roku, w budynku głównym Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie miały miejsce uroczystości jubileuszowe z okazji rocznicy powstania placówki.

Na wydarzenie przybyli liczni goście, w tym delegacja władz miejskich z Burmistrzem Michałem Pęziakiem na czele, osoby reprezentujące współpracujące z biblioteką placówki oświatowe i kulturalne, organizacje i stowarzyszenia, zaprzyjaźnieni bibliotekarze, emeryci oraz przedstawiciele czytelników. Wydarzenie poprowadziły Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak oraz jej zastępczyni, Renata Grabowska. Uroczystość śpiewem uświetnił zespół wokalno – teatralny Vivace oraz barcińska śpiewaczka Nell Polgert- Martwijczuk.

Podczas wydarzenia podziękowania otrzymały współpracujący z biblioteką osoby, instytucje i stowarzyszenia. W druga stronę posypały się liczne gratulacje i ciepłe słowa, za które serdecznie dziękujemy.

Jak na obchody jubileuszu przystało, nie zabrakło nawiązania do działalności biblioteki. Tę goście mogli poznać dzięki wystawie zawierającej fotografie z kilkudziesięciu lat funkcjonowania placówki; ponadto zaprezentowano humorystyczny filmik, pokazujący pracę biblioteki z nieco innej strony. Zaproszeni mieli okazję skosztować okolicznościowego tortu oraz… cukierków krówek w opakowaniach z logo biblioteki, które w ramach powitania otrzymywał każdy wchodzący do książnicy. Na potrzeby wydarzenia na holu biblioteki ustawiono także specjalną ściankę, stanowiącą idealne tło dla zdjęć.