W sobotę 18 czerwca w barcińskiej bibliotece głównej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – sympozjum poświęcone pamięci naszego patrona, robotniczego pamiętnikarza, Jakuba wojciechowskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Społeczną Kapitułą dla nadania Medalu Honorowego im. Jakuba Wojciechowskiego Za Zasługi dla Kultury Robotniczej działającą przy Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Bydgoszczy oraz Gminą Barcin.

Gości przybyłych na uroczystość przywitała Dyrektor biblioteki, Grażyna Szafraniak, przypomniała też postać Jakuba Wojciechowskiego. Następnie wręczono dyplomy i medale jego imienia, przyznawane za szczególne zasługi na polu szerzenia kultury. Podczas sobotniego wydarzenia wyróżnienie otrzymali: Tadeusz Tłuścik – akrobata, poeta i animator kultury z Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu, ks. Manfred Słaboń – pochodzący z Łącznika w powiecie prudnickim poeta, dziennikarz, zbieracz śląskich wyrażeń gwarowych i etnograf, Wiesława Barbara Jendrzejewska – poetka, organizująca i prowadząca spotkania w Kawiarni Literackiej Domu Kultury „Modraczek” w Bydgoszczy, Alojzy Bukowski z Polanowic – filmowiec, fotograf i wielki przyjaciel Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, Miejski Dom Kultury w Barcinie z dyrektorem Arturem Jakubowskim oraz Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin z prezes Teresą Kaczmarek.

Po wręczeniu medali głos zabrał obecny na sympozjum Burmistrz Barcina, Michał Pęziak. Wydarzenie w bibliotece zakończył recital poezji śpiewanej Dariusza Kosmalskiego z Inowrocławia. Po wykonaniu wspólnego, pamiątkowego zdjęcia uczestnicy sympozjum udali się na barciński cmentarz, gdzie zapalili znicz na grobie Jakuba Wojciechowskiego i jego żony.