Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin to stowarzyszenie aktywnie działające na rzecz popularyzacji wiedzy o historii naszego miasta. Wśród licznych działań stowarzyszenia można wymienić min. publikacje dotyczące historii Barcina oraz inscenizacje historyczne, dzięki którym ich uczestnicy mogą chociaż na chwilę przenieść się w dawne czasy. 17 września tego roku towarzystwo, we współpracy z Parafią pw. św. Jakuba Większego, Środowiskowym Dom Samopomocy w Barcinie oraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy, zorganizowało widowisko poświęcone jednej z ulic Barcina – Kościelnej.

Wydarzenie udało się wyśmienicie. Barciniacy chwalili scenki przywołujące klimat Barcina sprzed stu lat, pokazy rzemieślników, wspomnienia o dawnej ulicy Kościelnej snute ze sceny czy towarzyszące imprezie poczęstunek oraz koncerty. Po dwóch miesiącach nadszedł czas na podsumowanie przedsięwzięcia – wydarzenie to odbyło się 14 listopada w czytelni barcińskiej biblioteki.

Przybyłych powitał recital zespołu Vivace. Następnie prezes towarzystwa, Pani Teresa Kaczmarek oraz skarbnik, Pani Grażyna Szafraniak, złożyły podziękowania tym wszystkim, którzy przyczynili się do organizacja „Święta ulicy Kościelnej”. Były to liczne instytucje, firmy, stowarzyszenia oraz osoby prywatne z terenu gminy i nie tylko. Podziękowano także artystom, którzy wykonali obrazy pokazujące widoki z ulicy Kościelnej – dzieła te można było obejrzeć podczas spotkania. Padły oczywiście pytania o przyszłe działania Towarzystwa – Pani prezes zdradziła, że w planach są inscenizacja upamiętniająca kolejną ulicę Barcina, na razie nie zdecydowano jeszcze, którą.