Tradycją jest już, że na początku grudnia w barcińskiej bibliotece odbywa się uroczystość, podczas której dziękujemy pracującym w bibliotekach na terenie gminy wolontariuszom za ich nieocenione wsparcie. W 2024 roku spotkanie miało miejsce dnia 5 grudnia – idealnie w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto ustanowione decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Wspominani są wtedy ci, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych.

W bibliotekach na terenie gminy Barcin pracuje kilkudziesięciu wolontariuszy. Pomagają oni bibliotekarzom w codziennej pracy bibliotecznej, uczestniczą w organizacji i przeprowadzaniu zajęć, spotkań, warsztatów; są wśród nich dzieci, nastolatki, osoby dorosłe, seniorzy.

W uznaniu i podziękowaniu za pracę, każdy wolontariusz otrzymał dyplom wraz z serdecznymi życzeniami oraz upominek. Muzycznym akcentem wieczoru był recital Kuby Michalskiego – pochodzącego z Warszawy kompozytora, wokalisty i gitarzysty; artysta zaczarował widownię piosenkami poezji śpiewanej.