Osoby, które 20 kwietnia zawitały do barcińskiej biblioteki, miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu – wernisażu bydgoskiej grupy artystycznej Impresja połączonym z spektaklem zespołu teatralno - kabaretowego Galimatias, także z Bydgoszczy. To niecodzienne połączenie sztuk dostarczyło uczestnikom wielu przyjemnych chwil.

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji grupy Impresja. Małgorzata Biernat, artystka prowadząca grupę, opowiedziała zebranym o działalności zespołu, działającym od 2004 roku przy klubie „Logistyk” 1 Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego (w skrócie 1 BLog) w Bydgoszczy. Członkowie grupy działają w dwóch zespołach: małej Impresji, do której należą dzieci, oraz dużej Impresji, skupiającej młodzież i osoby dorosłe – to właśnie prace drugiego zespołu pokazano w Barcinie.

Ze względu na przynależność grupy do jednostki wojskowej, motywy związane z militariami oraz historią Polski są dla jej członków tematami sztandarowymi; wiele miejsca w twórczości grupy zajmuje także Bydgoszcz – zarówno ta dawna, jak i nowa. Grupowicze mierzą się także z innymi tematami, wynikłymi z wzajemnych inspiracji. Ostatnio na przykład, członkowie Impresji podjęli próbę oddania na płótnie kobiecych myśli. W efekcie powstał szereg prac, z których każda w inny sposób pokazuje ten niełatwy przecież temat. Dzieła te, zebrane pod nazwą „O czym myśli kobieta..?” zaprezentowano w bibliotece. Ich autorski i autorzy to: Anna Jarocińska – Wilk, Alicja Skrzeszewska, Wiesława Wrzesień, Renata Krasińska, Ewa Świtka, Jolanta Nawrotek, Irena Polit, Krystyna Doręda, Olga Radzikowska, Grażyna Anioł, Lidia Drążkowska, Małgorzata i Jerzy Radczukowie, Krystyna Glazik, Zofia Opalińska, Danuta Wolf, Anna Karpusiewicz, Grażyna Kryspin, Krystyna Mróz, Jolanta Wasilewska, Elżbieta Gackowska, Rosyta Poklękowska, Danuta Pierzchalska, Elżbieta Kadulska – Anioł, Teresa Wilk, Krzysztof Wilk, Anna Najdowska, Małgorzata Mówińska – Zyśk, Karol Sater i Elżbieta Niechwiej.

Po części plastycznej nadszedł czas na spektakl. Zespół teatralno – kabaretowy Galimatias, również działający przy bydgoskim klubie Logistyk 1 BLog, przez niemal godzinę bawił publiczność piosenkami i skeczami w występie pod nazwą „Młodość niejedno ma imię”. Po zakończeniu spektaklu zespól w składzie: Anna Bielawska, Anna Jarocińska- Wilk, Andrzej Stefaniak, Sabina Stefaniak, Anna Gaczek, Elżbieta Gackowska, Danuta Kapczyńska, Małgorzata Mówińska - Zyśk, Andrzej Tessmer oraz Jerzy Radczuk zebrali zasłużone brawa.