W naszej bibliotece w ramach cyklu „Artystyczne prezentacje” zazwyczaj organizowane są wystawy malarstwa, grafiki czy fotografii. Styczniowy wernisaż można więc nazwać wyjątkowym – w czytelni biblioteki otwarto wystawę biżuterii autorskiej Pani Magdy Ryniec. Wydarzenie odbyło się 18 stycznia.

Pochodząca z Barcina Pani Magda z wykształcenia jest złotnikiem. Po zakończeniu edukacji pracowała kilka lat w tym zawodzie; czuła jednak że bardziej niż metale szlachetne – srebro czy złoto bardziej pociągają ją te nieszlachetne. Założyła więc własną firmę i rozpoczęła wyrób biżuterii z mosiądzu. W późniejszym czasie zajęła się też tzw. nowym srebrem, czyli metalem powstałym ze stopu miedzi, niklu i cynku.

Pierwsze naszyjniki czy kolczyki powstające w pracowni Pani Magdy zainspirowane były naturą, szczególnie słońcem i roślinnością; stąd też nazwa tej biżuterii – solarna. Po kilku latach twórczyni sięgnęła po inne źródła wzorów, między innymi steampunk (stylistyka nawiązująca do ery maszyn parowych), subkultura gotycka czy kultura dawnych Słowian. Dzięki technice utleniania metalu przy użyciu wątroby siarczanej, niektóre z jej prac posiadają wyjątkową fakturę przypominającą artefakty z wykopalisk archeologicznych.

Jednak materiały i technika to nie wszystko. Biżuteria Pani Magdy jest unikatowa ze względu na osobowość artystki – osoby otwartej na świat, pełnej pasji do tworzenia. Słuchanie jej wypowiedzi podczas wernisażu było prawdziwa przyjemnością.

Zachęcamy do zapoznania się z twórczością Pani Magdy; wysatwa potrwa do połowy lutego.