Barcińska książnica uczestniczy w projekcie „Mała Książka Wielki Człowiek”, którego organizatorem jest Instytut Książki, od momentu kiedy to zostały włączone do niego biblioteki publiczne. Sam projekt, w tym roku obchodził swoje 5. urodziny.

W pierwszej odsłonie projektu, realizowanej w naszej książnicy Wyprawki Czytelnicze skierowane były dla 3. latków, wtedy maluchy otrzymywały spersonalizowane książeczki w zależności od płci. Podczas kolejnych edycji dzieci wieku 3-6 lat oraz dzieci w wieku przedszkolnym były obdarowywane „bookstartem” w postaci książki Józefa Wilkonia „Pierwsze czytanki dla …”, zakładką do książki i kartą Małego Czytelnika.

Obecnie, od końca października 2022 roku barcińska książnica zachęca rodziców dzieci z roczników 2016-2019, także tych przybyły z Ukrainy, do odwiedzin w bibliotece oraz w jej filiach, zapisania dziecka i korzystania z jej bogatego księgozbioru oferując na starcie dla każdego malucha Wyprawkę Małego Czytelnika. W składzie „bookstartu” znajdują się: książka Wojciecha Widłaka pt. "Krasnal w krzywej czapce", krasnalowa zakładka do książki, karta do zbierania naklejek za wizyty w bibliotece. Obecnie, tak jak w każdej poprzedniej odsłonie projektu, każdy maluch po uzbieraniu kompletu naklejek na Karcie, otrzymuje pamiątkowy dyplom Małego Czytelnika - uczestnika projektu „Mała Książka Wielki Człowiek”.

Na początku listopada br. bibliotekarki pracujące w Oddziale dla dzieci i młodzieży, natchnione tegorocznym plakatem akcji „Mała Książka Wielki Człowiek” rozpoczęły pracę nad stworzeniem przestrzennej formy promującej ten projekt w Oddziale. Główną inspiracją był kolorowy szalik zrobiony na drutach, znaleziony w domu jednej z bibliotekarek. To właśnie on spowodował, że w przyjaznym bibliotecznym wnętrzu powstała tekturowa biblioteka – domek, z którego komina unosi się kolorowy dym – tutaj został wykorzystany wspomniany wcześniej szalik – symbolizujący opowieści zawarte w bibliotecznych książkach.

Tekturowy domek ma drzwiczki dzięki, którym do jego wnętrza mogą wejść ciekawe świata dzieci – nasi mali czytelnicy oraz okienko, przez które maluchy mogą sobie wyjrzeć na zewnątrz i popatrzeć na otaczające je książki. Przed biblioteką jest ławeczka, na której siedzi mama lisica i jej maleństwo, mamy też tekturowe drzewo, gdzie swoją dziuplę ma mądra sowa. Oto nasz sposób na promowanie projektu „Mała Książka Wielki Człowiek”. Takie czary mary.

Czekamy na was!

Joanna Kujawa-Drozdowska