Na warsztatach makramy zrobiło się jakby świątecznie. Przez cały grudzień uczestniczki zajęć miały ręce pełne roboty i uwijały jak pszczółki w ulu. Dziewczynki tworzyły przepiękne zawieszki na choinkę.

Poniedziałkowe popołudnie, 18 grudnia 2023 roku upłynęło uczestnikom bibliotecznych warsztatów z angielskiego, szycia od zera i makramy na wspólnym dekorowaniu pierniczków. Dzieci miały mnóstwo pomysłów jak pięknie ozdobić pierniczki w kształcie choinki, gwiazdki, bałwanki i piernikowe ludziki. Do tego celu użyły kolorowych lukrów i posypek. Następnie pierniczkowe cuda zabrały ze sobą do domu.

Warsztaty makramy rozpoczęły się w październiku 2023 roku. Uczestniczki warsztatów do grudnia miały okazję nauczyć się podstawowych węzłów, poznać różne narzędzia, rodzaje sznurków oraz drewnianych elementów, które są niezbędne do tworzenia makram.

Dnia 13 grudnia naszą bibliotekę odwiedził Krzysztof Drozdowski prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, członek Zarządu Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność oraz członek Zarządu Stowarzyszenia Historyków Wojskowości. Redaktor naczelny portalu historianaprawde.pl. Obecnie współpracuje z dwutygodnikiem Wolna Droga i portalem TVP3 Bydgoszcz. Stały współpracownik magazynu Polska Zbrojna Historia. Autor 26 książek historycznych naukowych i popularnonaukowych i ponad 200 artykułów o tematyce historycznej.

Poniedziałkowe popołudnie w bibliotece zdominowały warsztaty zdobienia pierników. Były pierniki, dużo lukru, mnóstwo kolorowych posypek, jeszcze więcej pomysłów na dekorowanie pierników.

Tradycją jest już, że na początku grudnia w barcińskiej bibliotece odbywa się uroczystość, podczas której dziękujemy pracującym w bibliotekach na terenie gminy wolontariuszom za ich nieocenione wsparcie. W 2024 roku spotkanie miało miejsce dnia 5 grudnia – idealnie w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto ustanowione decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku. Wspominani są wtedy ci, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i energię pracując na rzecz innych.

W listopadzie 2023 roku ruszyła 2. edycja SZYCIA OD ZERA. Jest to cykl warsztatów skierowany dla dzieci i młodzieży, które nie mają żadnego doświadczenia w szyciu na maszynie. Głównym założeniem warsztatów jest nauczenie uczestników praktycznej umiejętności szycia oraz poznanie przez nich technik i materiałów, które wykorzystają na co dzień. A wszystko to w przyjaznej atmosferze Oddziału dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki.

Co prawda za oknami na dobre zagościła już zimowa sceneria, jednak 29 listopada w bibliotece można było przez chwilę poczuć jesienny klimat – a to dzięki koncertowi w wykonaniu Pana Remigiusza Kuźmińskiego. Artysta zaprezentował licznie zgromadzonej widowni utwory z repertuaru jazzowego i literackiego, które wprawiły gości w nostalgiczny, pełen liryzmu nastrój.