Kliknij, aby powiększyćKonfitury, musztardy, nalewki, sery, kompoty, lemoniady… Przepisy na te i wiele innych przetworów można znaleźć w książce „Tradycyjna spiżarnia” Pana Krzysztofa Leśniewskiego, którego gościliśmy 26 września w naszej bibliotece. Spotkanie było oficjalnym rozpoczęciem promocji książki Pana Leśniewskiego, znanego pasjonata kuchni, głównie pałuckiej. Jest to już druga pozycja napisana przez autora; w 2016 roku ukazała się „Kuchnia pałucka”, która mimo upływu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników.

Na spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich członkowie rodziny, przyjaciele oraz sympatycy Pana Krzysztofa; wśród widowni można było także dostrzec Pana Janusza Wojtkowiaka, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Barcinie. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali rozmowy, jaką z autorem „Tradycyjnej spiżarni” przeprowadziła Pani Dyrektor biblioteki, Grażyna Szafraniak. Była mowa o początkach zainteresowania kuchnią Pana Leśniewskiego, rozwoju kariery i dalszych planach, ulubionych potrawach, najtrudniejszych przepisach, źródłach inspiracji, sukcesach, a także – oczywiście – o najnowszej książce. Niektórych przepisów pochodzących z publikacji goście mogli spróbować, czekał na nich bowiem poczęstunek przygotowany przez Pana Krzysztofa. Jedzono zatem min. konfiturę z zielonych orzechów, pomidorową musztardę, paprykarz a’ la szczeciński, można było także skosztować wędlin z Masarni Władysławowo Pana Zawistowskiego.

Panu Krzysztofowi życzymy dalszych sukcesów na polu kulinarnym, i nie tylko.