Dnia 13 grudnia naszą bibliotekę odwiedził Krzysztof Drozdowski prezes Fundacji Historycznej im. Mariana Rejewskiego, członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, członek Zarządu Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność oraz członek Zarządu Stowarzyszenia Historyków Wojskowości. Redaktor naczelny portalu historianaprawde.pl. Obecnie współpracuje z dwutygodnikiem Wolna Droga i portalem TVP3 Bydgoszcz. Stały współpracownik magazynu Polska Zbrojna Historia. Autor 26 książek historycznych naukowych i popularnonaukowych i ponad 200 artykułów o tematyce historycznej.

W środę 22 listopada 2023 r. w barcińskiej książnicy gościł poeta i aktor Piotr Pilarski, autor cyklu poetyckiego pt. „Animus serce moje”, wydanego w antologii „Szuflada.”.

Serię książek o żądnych przygód skarpetkach zna już prawie każdy młody czytelnik. We wtorkowe przedpołudnie mieliśmy okazję gościć autorkę niesamowitych bajek dla dzieci Panią Justynę Bendarek. Podczas spotkania czwartoklasiści mieli mnóstwo pytań do autorski, a ona zaskakiwała nas różnymi historiami związanymi ze swoją twórczością. Dowiedzieliśmy się, że autorka zawsze marzyła o tym by zostać pisarką i cały czas spisywała różne notatki z pomysłami na książki. Jednak dopiero po 30 latach wydała swoją pierwszą książkę i to wcale nie korzystając ze swoich notatek, tylko z pewnej życiowej sytuacji jaka ją spotkała podczas wyjścia na miasto.

W środę 8 listopada 2023 r. w barcińskiej książnicy przy ulicy Wojska Polskiego gościliśmy Joannę Jax autorkę bestsellerów, które zdobyły serca czytelników swoimi poruszającymi opowieściami. To spotkanie było doskonałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o procesie tworzenia literatury, poznać tajniki pisarskiego rzemiosła oraz porozmawiać z pisarką o jej najnowszych książkach.

Bywalcy barcińskiej biblioteki już dwa razy mieli okazję spotkać się na wydarzeniu poświęconym poetyckiemu dialogowi kultur – w naszej książnicy odbyły się wieczory poezji polsko – portugalskiej i polsko – hiszpańskiej. Inicjatorką obu była Pani Katarina Lavmel, polska poetka mieszkająca na co dzień w Portugalii. 18 października spotkaliśmy się z twórczynią po raz trzeci – tym razem zapoznaliśmy się z poezją z Polski i z Peru.

11 października 2023 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Skuteckim. Pan Paweł to dziennikarz i autor książek poświęconych tematyce II wojny światowej.

W dniu 4 października 2023 w barcińskiej bibliotece odbyło się spotkanie z pisarką i dziennikarką Katarzyną Drogą, autorką biografii oraz powieści z historią w tle. Pisarka od lat tworzy literackie portrety nietuzinkowych kobiet. W to środowe popołudnie autorka przybliżyła nam swoją najnowszą powieść: „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej.”

13 września 2023 r. biblioteka publiczna w Barcinie zorganizowała spotkanie z Anną Rink autorką książki „Dziennik Reni”.