Kliknij, aby powiększyć28 sierpnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie autorskie z panem Wojciechem Burdelakiem – autorem pięciu dzieł prozatorskich. Było to spotkanie promujące najnowszą publikację lokalnego pisarza - książkę pt.: „Zbrodnia Ikara”.

Wojciech Burdelak mieszka w Barcinie, jest członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy bibliotece publicznej w Barcinie. Jego pasja do pisania narodziła się stosunkowo późno, w wieku blisko 50 lat pan Wojciech odkrył drzemiące w nim pokłady literackie. Zadebiutował książką „Nemo” w 2016 roku. Jeszcze tego samego roku wydał drugą swoją książkę „Wybrany” a w 2017 r. trzecią zatytułowaną „Porzucony”. W 2018 roku czytelnicy mogli już czytać „Zagadkę” z akcją umiejscowioną w Barcinie. Wszystkie pozycje wydane na własny koszt.

Najnowsza publikacja „Zbrodnia Ikara”, która dopiero co ujrzała światło dzienne wydana została przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Barcinie.

Książki Wojciecha Burdelaka są napisane ładnym i prostym językiem, są różnorodne tematycznie i bliskie sprawom codziennym. Autor kreuje rozmaite światy przeżyć, nawiedzające bohaterów tajemnicze, pozaziemskie postaci a przede wszystkim zaskakuje czytelnika nieoczekiwanymi zakończeniami.

Wojciech Burdelak barwnie opowiadał o pracy pisarza, o tym, skąd czerpie pomysły do swoich książek, o tym, ile czasu zajmuje mu napisanie jednej książki i ile trzeba zgłębić dziedzin wiedzy, aby dopracować szczegóły, o zdarzeniach, które zaowocowały szeregiem pomysłów na książkę, o pierwszych recenzentach. Autor zaznaczył, jak ważni są dla niego czytelnicy oraz ich opinie na temat jego książek.

W czasie spotkania panowała bardzo sympatyczna atmosfera. Dyskutowano o losach książkowych bohaterów, o emocjach, jakie te postacie budują w czytelnikach. Wojciech Burdelak zdradził rąbek tajemnicy o powieściach, które właśnie pisze i tych, które czekają na wydanie. Większość spotkania poświęcona była przede wszystkim „Zbrodni Ikara” - jej genezie, miejscu akcji, która toczy się w naszym miasteczku, problematyce. Pan Wojciech nie zdradzając zbytnio treści zachęcał zebranych do czytania swojej najnowszej publikacji.

Spotkanie, które prowadziła Pani Dyrektor Grażyna Szafraniak, zostało urozmaicone wierszami samego autora odczytanymi przez Panie: Zofię Jesionowską i Grażynę Kozłowską.

Nie zabrakło pytań od publiczności i kuluarowych rozmów z autorem. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie książkę „Zbrodnia Ikara”.

Renata Grabowska