Kliknij, aby powiększyć29 maja 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie z cyklu „Pałuki i Kujawy znane i nieznane” pod tytułem „Żnin w Dwudziestoleciu Międzywojennym.”

Tym razem w książnicy zagościł pan Michał Woźniak, znany jako przewodnik oraz pilot wycieczek krajowych i zagranicznych a także autor przewodników, dziennikarz i muzealnik, były dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej.

Przewodnik swoją otwartą osobowością i swobodą wypowiedzi ujął zebranych od pierwszych słów i tak pozostało do końca spotkania. Opowiadał o gospodarce dawnego Żnina, która wiązała się z rolnictwem. Wspominał o prężnie działającej piekarni, cukrowni oraz browarze. Z humorem przedstawiał anegdotki o piwie, czym rozbawiał publiczność. Uczestnicy spotkania poznali historię powstania ciasta na chleb na zakwasie. Dziennikarz dużą uwagę skupił na zabytkowych obiektach w centrum Żnina. Budynek magistratu wzniesiony na początku XX wieku oraz gotyckiej wieży ratuszowej z XV wieku. Ceglana baszta stanęła na środku największego placu Żnina, obecnie można obejrzeć w niej ekspozycję poświęconą dziejom miasta od najdawniejszych czasów. Nasz gość wspominał również o wybitnych postaciach ze Żnina i regionu, mówił o Leszku Białym, o braciach Śniadeckich a także o Jakubie ze Żnina.

Pan Woźniak opowiadał o zakamarkach miasta, które warto zobaczyć, dodatkowo mogliśmy obejrzeć pokaz slajdów fotografii dawnego Żnina. Miłośnicy lokalnej historii z dużym zainteresowaniem słuchali prelegenta. W spotkaniu wzięło udział 20 osób.

Kamila Buczek