Dwie książka "Czas wolny w PRL" leżące na stole.

Fundusz Wczasów Pracowniczych, podróże autostopem, pomysłowość (lub jej brak) kaowców, wata cukrowa popijana wodą z saturatora... pamiętacie?

„Jak spędzaliśmy czas wolny w PRL” - temu tematowi poświęcone było spotkanie z Panem Wojciechem Przylipiakiem, które miało miejsce w środę 16 września. Czytelnia biblioteki zapełniła się gośćmi, którzy mieli nadzieję na sentymentalną podróż do lat dzieciństwa czy młodości; na widowni nie zabrakło też młodych ludzi, ciekawych epoki.

Pan Wojciech Przylipiak jest dziennikarzem i jak to sam mówi, zbieraczem; kolekcjonuje przedmioty związane z Polską Rzeczpospolitą Ludową. Swoje zdobycze pokazuje na blogu www.bufetprl.com; jego zamiłowanie do Peerelu zaowocowało także książką „Czas wolny w PRL” - barwnym, pełnym anegdot i cytatów z epoki reportażem o wypoczynku w Polsce Ludowej. Spotkanie w barcińskiej bibliotece opierało się na tej właśnie pozycji; po zakończeniu wydarzenia można było ją zakupić z autografem autora. Książka jest też dostępna w naszej bibliotece – zapraszamy do wypożyczania! Naprawdę warto.

Co do samego spotkania - półtorej godziny spotkania minęło błyskawicznie, w przemiłej atmosferze. Pan Przylipiak barwnie opowiadał o sposobach spędzania czasu wolnego w Polsce Ludowej, o procesie powstawania książki, o swojej zbierackiej pasji. Jego otwarta osobowość zachęciła gości do własnych opowieści – chętnie dzielili się wspomnieniami. Pojawiło się także wiele pytań do autora – co ciekawe, zwłaszcza od młodych ludzi. Dodatkową atrakcją było kilkanaście przedmiotów z epoki, które Pan Przylipiak przywiózł ze sobą, m.in. czasopisma, bilety, książeczki walutowe, nawet grę elektroniczną.