„Azulejo chabrem ubrane” ( Azulejo vestido com centaureas) to tytuł antologii poezji portugalsko-polskiej, która została wydana w 2020 roku dzięki staraniom zamieszkałej w portugalskim Algarve polskiej poetki Katariny Lavmel (pseudonim artystyczny Katarzyny Nazaruk). W antologii zawarto utwory 17 poetów portugalskich i 17 polskich; wydawnictwo stanowi swoisty most poetycki pomiędzy przeciwległymi państwami Europy, znad Bałtyku i Atlantyku.

6 września 2021 roku mieliśmy niepowtarzalną okazję gościć w naszej bibliotece poetów, których utwory zamieszczono w antologii. Na wydarzeniu pod nazwą „Spotkanie dwóch kultur – o poezji portugalskiej oraz polskiej i nie tylko…” ze swoją twórczością zapoznali nas: Sara Timóteo, Sara F. Costa, Fernardno Cabrita oraz Katarnia Lavmel (pseudonim artystyczny Katarzyny Nazaruk) i Barbara Jendrzejewska z Bydgoszczy. Gości z Portugalii i Polski przywitali Pani Dyrektor biblioteki Grażyna Szafraniak oraz Zastępca Burmistrza Barcina Pan Hubert Łukomski.

Uczestniczący w spotkaniu mieli okazję wysłuchać wierszy poetów, odczytywanych zarówno po polsku, jak portugalsku. Utwory deklamowane były zarówno w języku, w którym zostały napisane, jak i w tłumaczeniu, co pozwoliło zebranym na porównanie tak różnych języków jak polski i portugalski. Wiele miejsca poświęcono także samej Portugalii; piękno kraju nad Atlantykiem można było podziwiać na zdjęciach, które zaprezentowano w formie prezentacji multimedialnej. Nie zabrakło akcentu muzycznego; na spotkaniu zagrał i zaśpiewał Maciej Wachowski z Piechcina.