Piętnastego października gościł w naszej bibliotece Pan Krzysztof Leśniewski, kucharz – pasjonat, przewodnik turystyczny, miłośnik wszystkiego co pałuckie. Promuje on lokalną kuchnię podczas różnego rodzaju jarmarków i inscenizacji historycznych. Jest laureat nagród kulinarnych i był gościem programu „Ewa gotuje”. Działa aktywnie w lokalnych organizacjach promujących zabytki i kulturę Pałuk.

W 2014 r. został wyróżniony statuetką Century w kategorii Pasjonat roku. Prowadzi blog i fanpage „Kuchnia Pałucka”, autor książek „Kuchnia Pałucka” i „Tradycyjna spiżarnia”.

Spotkanie dotyczyło najnowszej książki Pana Krzysztofa pt. „Wyrób konserw w słoikach i puszkach”. Zaproszony gość opowiadał o sposobach przygotowywania najróżniejszych potraw w taki sposób, aby można je było zamknąć w puszce lub słoiku tak, aby było możliwe ich przechowywanie przez dłuższy okres czasu, a mimo to, żeby nie straciły nic ze swojego smaku.

Podczas spotkania padało wiele pytań, na które Pan Krzysztof odpowiadał wyczerpująco i fachowo. Pytano między innymi o to „Czy lepiej stosować słoiki, czy puszki ?”, oraz „Co można zamknąć w puszce?”, na pierwsze pytanie Pan Krzysztof odpowiedział, że ta decyzja zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, co prawda każda metoda ma swoje plusy i minusy, które zostały szczegółowo wyjaśnione, jednak końcowa decyzja zależy wyłączne od upodobań danej osoby, a w jego książce wszystkie przepisy są przygotowane tak, aby możliwe było zastosowanie obydwu metod.

Natomiast odpowiedź na drugie pytanie była bardzo prosta, ale dla wielu uczestników zaskakująca, ponieważ w temacie tego co można zamknąć w puszce ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

W trakcie spotkania uczestnicy mogli zobaczyć maszynę do „puszkowania”, a zaproszony gość pokazał w jaki sposób taki proces się odbywa.

Oczywiście każdy kto przyszedł miał możliwość skosztowania potraw przygotowanych przez Pana Krzysztofa, były to mielonka, grzybki kiszone i sernik z puszki. Dodatkową atrakcję stanowiły przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pturka przepyszne rogaliki.

Robert Sagan