Besarabia to historyczna kraina położona we wschodniej Europie, między rzekami Dniestr i Prut. Obecnie jest częścią Mołdawii i Ukrainy; słynie z rozległych winnic, gościnności mieszkańców i zapierającej dech w piersiach przyrody. Jest obszarem o bogatej historii, unikalnej tradycji i kulturze.

17 listopada czytelnicy biblioteki mieli okazję zapoznać się z urokami Besarabii; tego dnia w bibliotece gościł Pan Borys Tynka, znany już użytkownikom książnicy ze spotkania online na temat Odessy. Pan Tynka jest certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, Kijowie oraz Czarnobylu; nosi także symboliczny, acz zaszczytny tytuł Honorowego Ambasadora Odessy w Polsce, nadany mu przez władze tego miasta. Jest autorem wielu książek i przewodników. Jest także niezrównanym gawędziarzem; wypowiedź Pana Borysa o Besarabii przeniosła widzów na rozległe stepy krainy. Nie zabrakło też opowieści o ukochanej przez autora Odessie – uczestnicy spotkania słuchali min. o słynnych schodach potiomkinowskich, odeskich katakumbach czy polskich śladach w mieście.

Po spotkaniu można było zakupić książki Pana tynki, z czego skorzystało wiele osób.