W barcińskiej bibliotece gwara pałucka ma szczególne miejsce. Od kilkunastu lat biblioteka organizuje konkursy gwary, organizowane są też spotkania i warsztaty poświęcone tej regionalnej mowie. Spotkanie, które miało miejsce 18 marca, wpisywało się w te działania – w bibliotece zaprezentowano najnowszą książkę znawcy i popularyzatora gwary Pałuczan, Mirosława Binkowskiego.

Publikacja o tytule „Jak kiejsiś Pałuczoki godali” została wydana przez Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta w Barcinie oraz sponsorów. Jest przeznaczona dla dzieci; oprócz informacji na temat gwary w książeczce znajdują się wiersze autorstwa Pana Binkowskiego oraz utwory polskich klasyków poezji dziecięcej, przetłumaczone przez autora na język pałucki. Jak na wydawnictwo dla młodszych odbiorców przystało, w książce nie brak pięknych ilustracji – odpowiedzialni są za nie lokalne artystki i artyści: Adriana Marek, Marta Wilk – Wierzbińska, Krzysztof Wilk, Milena Bednarska i Weronika Kowalczyk.

Podczas spotkania podziękowania dla przedstawicieli barcińskich władz, sponsorów i ilustratorów skierowały prezeska Towarzystwa, Teresa Kaczmarek oraz dyrektorka biblioteki, Grażyna Szafraniak. Podziękowano także hafciarce pałuckiej Jadwidze Dziurgieli, która użyczyła swoich prac na potrzeby wydawnictwa. Największe brawa zebrał oczywiście Pan Binkowski, autor książki; opowiedział on zebranym o pracy nad książka, także o samej gwarze. Odczytał kilka swoich wierszy po pałucku, zaprosił też gości do wspólnej zabawy przy jednym ze utworów. Dla wielu osób z widowni spotkanie było miłą podróżą w przeszłość, jako że gwarą posługiwali się ich rodzice czy dziadkowie. Dla młodszych odkryciem było, że niektóre słowa, których dziś używają w mowie potocznej, pochodzą z gwary – któż z nas nie szedł kiedyś „na szagę”, nie grał „w kozła”, czy był „niecpoty”.

Książka, wydana w liczbie 300 egzemplarzy, nie trafi do regularnej sprzedaży. Będzie dostępna w szkołach i bibliotekach, będzie można ją także otrzymać jako nagrody w konkursach.