Męskość – podobnie jak kobiecość – niejedno ma imię. Udowodniła to Barbara Jendrzejewska, bydgoska poetka i pisarka, która poświęciła tej tematyce tom opowiadań, adekwatnie zatytułowany „Oblicza męskości.” O książce, inspiracjach dla jej powstania i dalszych planach literackich autorka opowiedziała 17 maja w barcińskiej bibliotece; rozmowę z Barbarą Jendrzejewską prowadziła Natalia Pulczyńska, prywatnie córka pisarki. Fragmenty opowiadań odczytywała dyrektor barcińskiej biblioteki, Renata Grabowska.

Po prezentacji postaci i dorobku literackiego pisarki rozmówczynie przeszły do omawiania opowiadań zawartych w „Obliczach męskości”. Jak zaznaczyła Pani Barbara, utwory są inspirowane osobami, która autorka znała lub o których słyszała; jedno z opowiadań ma wątki autobiograficzne. Historie opisują różne aspekty męskości – pojmowanej zarówno w tradycyjny, jak i bardziej współczesny sposób. Na kartach książki pojawia się min. ordynator, dyrektor, ksiądz, donosiciel, a także grupa panów mieszkających na jednym półpiętrze. Nie brakuje tu tematów trudnych, dla równowagi sporo jest też humoru. Lektura warta przeczytania – co uważają goście obecni na spotkaniu, z których wiele zakupiło książkę Pani Barbary po zakończeniu wydarzenia.

Pozycja „Oblicza męskości” już niebawem będzie też dostępna do wypożyczenia w naszej bibliotece.