W dniu 4 października 2023 w barcińskiej bibliotece odbyło się spotkanie z pisarką i dziennikarką Katarzyną Drogą, autorką biografii oraz powieści z historią w tle. Pisarka od lat tworzy literackie portrety nietuzinkowych kobiet. W to środowe popołudnie autorka przybliżyła nam swoją najnowszą powieść: „Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej.”

Katarzyna Droga w rewelacyjny sposób poprowadziła nas przez życiorysy wyjątkowych kobiet, m.in.: Aleksandry Piłsudskiej, Hanki Ordonówny, Hanki Bielickiej oraz Joanny Chmielewskiej nie ubarwiając ich ani nie wybielając. Przedstawiła barwny obraz Polski, gdzie ustroje polityczne przemijały gdzieś w tle, między kolejnymi rysunkami architektonicznymi a rozdziałami jej powieści. Opowiedziała o życiach kobiet, które stawiały czoła wielu trudnościom i przeciwnościom losu.

Katarzyna Droga wspaniale oddała atmosferę tamtych czasów, kiedy zdobycie kawy graniczyło z cudem, a praca w biurze architektonicznym była prawdziwą szkołą uników i kombinatorstwa.

Żaneta Kubera