11 października 2023 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Skuteckim. Pan Paweł to dziennikarz i autor książek poświęconych tematyce II wojny światowej.

Opowiedział m.in. o książce „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”- reportażu będącym efektem wielomiesięcznego śledztwa dziennikarskiego prowadzonego w archiwach, bibliotekach oraz wszędzie tam, gdzie zostały jeszcze ślady nazistowskich zbrodni popełnianych w interesie niemieckich koncernów farmaceutycznych. Dziennikarz obnaża działalność niemieckich koncernów farmaceutycznych, które stały za wieloma zbrodniczymi eksperymentami pseudomedycznymi.Za drutami obozów koncentracyjnych testowano na więźniach leki i szczepionki. Niewielu więźniów przeżyło te eksperymenty, a ci którym się to udało, zwykle zostali bez żadnego zadośćuczynienia.

Przedstawił pokrótce o czym traktuje książka „Stutthoff. Eksperymenty pseudomedyczne w relacjach więźniów”. To historia wielu więźniów, ofiar zbrodniczych eksperymentów pseudomedycznych prowadzonych w obozie koncentracyjnym Stutthof przez Ottona Heidla i jego pomocników, takich jak choćby Otto Knott. Zdaniem autora choć z wielu względów powinno ich spotkać zapomnienie, wstydliwe wymazanie nazwisk z historii świata, przedstawienie tej opowieści w całości jest konieczne, żeby zobaczyć jak nisko upadł człowiek, który stawiał wyżej chorą ideologię niż zwykłe człowieczeństwo.

Autor w trakcie spotkania wysłuchał opowieści przybyłych gości, którzy podzielili się trudnymi przeżyciami w obozach koncentracyjnych członków ich rodzin. Na koniec wspomniał, że pracuje nad kolejną książką.

Żaneta Kubera