Kliknij, aby powiększyć27 listopada 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać”. Cykl ten realizowany jest w bibliotece od kilku lat, skupiając osoby, które chcą dzielić się z innymi swoimi wspomnieniami lub wiadomościami na temat historii naszego miasta. Listopadowe spotkanie poświęcone było dziejom Barcina w czasach II wojny światowej oraz w latach powojennych.

Barcin został zajęty przez Niemców w nocy z 6 na 7 września 1939 roku, wyswobodzony zaś 21 stycznia 1945 roku. Samo miasto nie ucierpiało w czasie wojny; ocalały wszystkie budynki mieszkalne oraz infrastruktura miejska, np. mosty. Ucierpiała natomiast jego ludność. Okupant przejął władzę w mieście. Nazwę miasta zmieniono na Bartschin, polskie lub żydowskie dotychczas zakłady, sklepy oraz gospodarstwa przejęli Niemcy, mieszkańcy zostali poddani surowym represjom. Niepokorni byli aresztowani, po czym mordowani bądź wywożeni do obozów koncentracyjnych lub obozów pracy; w taki sposób likwidowani byli także przedstawiciele miejskiej elity i inteligencji. Wielu Barciniaków zostało wysiedlonych do Generalnej Guberni bądź wysłanych na przymusowe roboty na tereny Rzeszy.

Mimo wielu represji, duch buntu nie zaginął w sercach Barcinian. Mieszkańcy miasta włączali się do walki o wolność kraju, działając w podziemiu, wielu walczyło także na frontach II wojny w całej Europie. 21 stycznia 1945 roku miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej.

Zebrani na spotkaniu goście dzielili się ze sobą wiadomościami o Barcinie w czasie II wojny; były to najczęściej informacje zasłyszane od starszych członków rodziny. Pokazano także kilka zdjęć i dokumentów z tego okresu znajdujących się w działającej przy bibliotece Izbie Tradycji.

Spotkanie stało się także okazją do wręczenia nagród w Quizie Internetowym pt. „Barcina w latach dwudziestych…latach trzydziestych” zorganizowanego w ramach projektu „Drogowskaz Niepodległa”. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Quiz składał się z kilkunastu pytań dotyczących historii Barcina w międzywojniu; każda poprawna odpowiedź była punktowana. Największą ilość punktów zdobyła Pani Stanisława Ciesielska, jej tez przypadło pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Pani Agnieszka Soska, trzecie zaś Pan Jacek Maciąg. Gratulujemy!

PROJEKT "DROGOWSKAZ NIEPODLEGŁA" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.