Kliknij, aby powiększyćW sobotę - 8.12.2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się Niepodległościowy Turniej Szachowy zorganizowany w ramach projektu „Drogowskaz-Niepodległa”, dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu ”Partnerstwo dla książki”. Organizatorami przedsięwzięcia oprócz biblioteki byli: Zespół Szkół w Barcinie oraz firma Imago Okna Drzwi Rolety.

Kliknij, aby powiększyć27 listopada 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Zajrzyj do biblioteki powspominać”. Cykl ten realizowany jest w bibliotece od kilku lat, skupiając osoby, które chcą dzielić się z innymi swoimi wspomnieniami lub wiadomościami na temat historii naszego miasta. Listopadowe spotkanie poświęcone było dziejom Barcina w czasach II wojny światowej oraz w latach powojennych.

Kliknij, aby powiększyć„Przyśniła się dzieciom Polska czekana przez tyle lat, do której modlił się ojciec, za którą umierał dziad”… tymi słowami rozpoczyna się pieśń, napisana w 1919 roku przez Edwarda Słońskiego dla uczczenia Orląt Lwowskich – dzieci i młodzieży uczestniczących w walkach z Ukraińcami o Lwów w 1918 roku. Historię młodych obrońców miasta przypomniała czytelnikom biblioteki Pani Małgorzata Jarocińska, która zagościła w naszej książnicy 7 listopada. Spotkanie, zorganizowane w ramach projektu „Drogowskaz Niepodległa „ dofinansowanego ze środków ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozpoczęło obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w gminie Barcin.

Kliknij, aby powiększyćBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin od maja bieżącego roku realizuje projekt „Drogowskaz Niepodległa”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach projektu jest wystawa poświęcona historii Barcina w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego. Ekspozycja została otwarta dla zwiedzających 24 października podczas promocji książki Pana Marcina Frąsia.

Kliknij, aby powiększyć22 października 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie z bydgoską historyk - Małgorzatą Jarocińską. Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Drogowskaz - Niepodległa”, przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pani Małgorzata Jarocińska ze swoimi autorskimi gawędami, których bohaterami są ludzie zasłużeni dla historii i kultury polskiej, odwiedza szkoły, biblioteki, UTW, sanatoria, urzędy państwowe, a także opowiada je słuchaczom w audycjach radiowych Radia PiK. Za swoją działalność została uhonorowana medalem „Pro Patria”. Wyróżnieniem, które otrzymała za „szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.