Kliknij, aby powiększyć22 października 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie z bydgoską historyk - Małgorzatą Jarocińską. Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Drogowskaz - Niepodległa”, przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pani Małgorzata Jarocińska ze swoimi autorskimi gawędami, których bohaterami są ludzie zasłużeni dla historii i kultury polskiej, odwiedza szkoły, biblioteki, UTW, sanatoria, urzędy państwowe, a także opowiada je słuchaczom w audycjach radiowych Radia PiK. Za swoją działalność została uhonorowana medalem „Pro Patria”. Wyróżnieniem, które otrzymała za „szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Pani Jarocińska gościła w barcińskiej książnicy już kilkakrotnie, za każdym razem zbierając komplet publiczności. Widzowie doceniają jej imponującą wiedzę historyczną, niesamowitą pamięć oraz gawędziarską formę wygłaszanych przez nią wykładów. Nie inaczej było i tym razem – goście biblioteki przyjęli panią Małgorzatę bardzo ciepło i po zakończeniu prelekcji długo oklaskiwali.

W poniedziałkowe popołudnie podczas spotkania pn. „Nie zginie Polska. Symbole narodowe – flaga, godło, hymn” Małgorzata Jarocińska poprowadziła zebranych śladami wielkiego muzyka i polityka Ignacego Jana Paderewskiego. Opowieść o zasługach muzyka dla Polski stała się również pretekstem dla gawędy o narodowych symbolach.

Publiczność z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, dyplomaty, który obok Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego przyczynił się do tego, że Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej. Gawęda pani Jarocińskiej urozmaicona była utworami muzycznymi. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać słynnego Menuetu Paderewskiego oraz utworów Chopina w wykonaniu Ignacego Paderewskiego.

Pani Małgorzata przybliżyła też zgromadzonym genezę polskich symboli narodowych. Mówiła o tym, gdzie i kiedy pojawiał się w dziejach Polski wizerunek Orła Białego zanim został oficjalnie przyjęty jako Godło Polski. Przedstawiła historię Mazurka Dąbrowskiego. Opowiedziała jak to z flagą było, o zwyczaju obierania barw jako symboli władzy, dlaczego biel i czerwień stanowią barwy Rzeczypospolitej Polskiej.

Po wspólnie odśpiewanym Hymnie przedstawiciele Gminnej Rady Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Gminy wręczyli każdemu z obecnych chorągiewki. Spotkanie minęło w sympatycznej i podniosłej atmosferze. Uczestniczyło w nim 30 osób.

PROJEKT "DROGOWSKAZ NIEPODLEGŁA" DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.