Kliknij, aby powiększyć29 października 2018 roku w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się kolejne warsztaty patriotyczne z okazji zbliżającej się 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym celem warsztatów jest pielęgnowanie polskości, kształtowanie postaw patriotycznych oraz szacunku dla przodków, symboli, języka i barw narodowych.

W poniedziałkowych warsztatach uczestniczyła klasa II C z wychowawczynią Panią Elżbietą Rydlewską. Warsztaty rozpoczęła Pani bibliotekarka wprowadzając dzieci w tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, czym jest państwo, naród, społeczeństwo, obywatel i prezydent. Następnie uczestnicy zajęć omówili legendę o Lechu, Czechu i Rusie, i poznali początki powstania państwa polskiego. Kolejnym punktem patriotycznych warsztatów były polskie symbole narodowe – orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci wzięły udział w zajęciach rozwiązując krzyżówkę patriotyczną oraz kolorując stroje ludowe. Na koniec spotkania dzieci z klasy II C pracowali w grupach rozszyfrowując łamigłówki związane z nazwami dużych miast Polski, w którym brakowało słów związanych z godłem Polski.

Na koniec klasa II C otrzymała dyplom za udział w warsztatach patriotycznych, których efekt końcowy będzie można podziwiać na listopadowej wystawie w czytelni biblioteki.

Justyna Pałka