Kliknij, aby powiększyćW Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin od czerwca realizowany jest projekt „Polski da się lubić” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury. W ramach projektu organizowane są spotkania z językoznawcami, warsztaty językowo-literackie; odbyła się także gra miejska z łamigłówkami językowymi. Kolejnym wydarzeniem realizowanym w projekcie było dyktando ortograficzne, które miało miejsce 18 października. Dyktando zorganizowane zostało we współpracy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie.

Uczestnicy dyktanda zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: kategoria I, do której zaliczono uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, kategoria II – uczniowie klas VII-VIII szkól podstawowych i gimnazjum oraz kategoria III, gdzie w zmaganiach uczestniczyli licealiści oraz osoby dorosłe. W dyktandzie wzięło udział 59 osób.

Zadaniem każdej z grup było spisanie odczytywanego głośno tekstu z możliwie jak najmniejszą ilością błędów ortograficznych; autorami tekstów byli Pani Maria Winnicka, Pani Halina Kolińska oraz Pan Marek Koliński. Nie było łatwo – uczestnicy musieli zmierzyć się nie tylko z pytaniem o prawidłową pisownię słów, ale także połączeń spółgłoskowych, wyrazów złożonych, wyrażeń przyimkowych, zapisu głosek itd.

Po zakończeniu zmagań wręczono nagrody w każdej z kategorii. W kategorii pierwszej najmniejszą ilość błędów zrobił Jakub Krakowiak, który tym samym zajął pierwsze miejsce oraz otrzymał tytuł Mistrza Ortografii. Podobnie, w kategorii drugiej miano to otrzymał Jakub Balcer, w trzeciej zaś Pani Maria Olszewska. W każdej z grup przyznano ponadto miejsca 2 i 3 oraz dwa wyróżnienia, pozostali uczestnicy otrzymali wyrazy uznania za udział. Wszyscy piszący otrzymali nagrody z rąk Pani Dyrektor biblioteki Grażyny Szafraniak oraz Pana Marka Kolińskiego z Centrum Kształcenia Ustawicznego – laureaci książki, nagrodzeni za udział drobne upominki.

Gratulujemy uczestnikom dyktanda wiedzy.

PROJEKT "POLSKI DA SIĘ LUBIĆ" DOFINANSOWANO Z ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.