Kliknij, aby powiększyć„Polski da się lubić”, to projekt realizowany od sierpnia 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i gminy Barcin. W ramach przedsięwzięcia, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czytelnicy biblioteki mogli wziąć udział w spotkaniach z pisarzami i językoznawcami, sprawdzić swoją wiedzę podczas dyktanda ortograficznego czy przemierzyć Barcin uczestnicząc w grze miejskiej. Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu oraz jego ukoronowaniem było spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem oraz Panem Michałem Ogórkiem, które miało miejsce 14 listopada. Wydarzenie to przyciągnęło do barcińskiej biblioteki ponad 130 osób.

Kliknij, aby powiększyć14 listopada 2018 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin gościła w swoich progach dwoje wyjątkowych ludzi – językoznawcę, prof. Jerzego Bralczyka oraz satyryka i dziennikarza, Pana Michała Ogórka. Ich pobyt w nadnoteckim mieście wiązał się ze wydarzeniami zorganizowanymi w ramach projektu „Polski da się lubić” dofinansowanymi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O 12:30 panowie spotkali się z młodzieżą z barcińskich szkół, podczas którego udowodnili, że często stosowane wobec nich określenie ”tytani inteligencji, finezji językowej i dowcipu” w żadnym wypadku nie jest przesadzone. Przez ponad godzinę prof. Bralczyk i Pan Ogórek, w formie lekkiej rozmowy pełnej anegdot i żartów, udowadniali ,że język polski… w istocie da się lubić.

Kliknij, aby powiększyćW Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin od czerwca realizowany jest projekt „Polski da się lubić” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu Promocji Kultury. W ramach projektu organizowane są spotkania z językoznawcami, warsztaty językowo-literackie; odbyła się także gra miejska z łamigłówkami językowymi. Kolejnym wydarzeniem realizowanym w projekcie było dyktando ortograficzne, które miało miejsce 18 października. Dyktando zorganizowane zostało we współpracy z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie.

Kliknij, aby powiększyć11 października 2018 roku, na terenie naszego miasta odbyła się Gra Miejska pn.: „Polski dodaj do ulubionych” zorganizowana w ramach projektu „Polski da się lubić”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kliknij, aby powiększyć12 września 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyły się warsztaty literackie dla gimnazjalistów, które przeprowadziła Barbara Kosmowska - filolog, pisarka, poetka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warsztaty pn.: „O języku w różnych rodzajach literatury” zorganizowano w ramach projektu „Polski da się lubić” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Na całość warsztatów składały się pogadanki pani Barbary, rozmowy o języku z uczestnikami oraz ćwiczenia z językiem.