Kliknij, aby powiększyćW ciepłe popołudnie 20 czerwca do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin zawitał wyjątkowy gość – dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy i pisarz, Pan Michał Ogórek. Przyjechał do Barcina w związku z projektem „Polski da się lubić”, który w tym roku realizować będzie barcińska biblioteka. Projekt, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma na celu pokazanie użytkownikom książnicy uroków języka polskiego. W ramach projektu realizowane będą min. spotkania autorskie oraz warsztaty z językoznawcami i pisarzami - spotkanie z Panem Ogórkiem było wydarzeniem inaugurującym projekt.

Dziennikarz okazał się być osobą niezwykle sympatyczną, obdarzoną dużym poczuciem humoru, z łatwością nawiązującą kontakt z gośćmi. W ciągu prawie dwugodzinnego spotkania Pan Ogórek z humorem i swadą opowiadał o swoich przygodach z językiem polskim oraz drodze zawodowej. Ze śmiechem wspominał swojego przyjaciela prof. Jerzego Bralczyka, który od lat bezskutecznie próbuje nauczyć go, czym jest przydawka, mówił także o perypetiach z autokorektą w telefonie. Sporo miejsca poświęcił dynamicznym zmianom, które zachodzą w obecnej polszczyźnie, szczególnie łatwości z jaką nasz język wchłania obce słowa i je spolszcza.

Na prośbę zebranych Pan Ogórek opowiedział też o swojej pracy dziennikarza i felietonisty. I tu nie zabrakło humorystycznych anegdot, dotyczących wielu znanych osób z polskiego i zagranicznego światka kultury i polityki. Pojawiło się sporo pytań z publiczności.

Po zakończeniu spotkania wielu gości podchodziło do Pana Ogórka, aby poprosić o autograf czy zamienić z nim parę słów; dziennikarz chętnie rozmawiał z zebranymi. Było to bardzo przyjemne spotkanie i mamy nadzieję, że Pan Michał Ogórek jeszcze nie raz zagości w naszej bibliotece.