Kliknij, aby powiększyć24 sierpnia 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin miały miejsce ostatnie warsztaty w ramach projektu „EDU ART i TY!, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W piątkowe przedpołudnie odbyły się warsztaty plastyczno-edukacyjne pn. „Abstrakcja w książce i sztuce”. Krótkim wstępem była prezentacja multimedialna, dzięki której dzieci poznały takie pojęcia jak abstrakcja i abstrakcjonizm oraz cechy charakterystyczne dla tego nurtu w sztuce. Podczas dwugodzinnych zajęć prawie 20 – osobowa grupa uczestników poznała pierwszych twórców kierunku tj. Wassilya Kandinskiego i Edwarda Muncha oraz ich prace. Następnie bibliotekarka zaprezentowała „Bajkę o Wiśle”autorstwa M. Zarębskiej, z abstrakcyjnymi ilustracjami Karoliny Szopa.

Zadaniem warsztatowym postawionym przed małymi artystami było wykonanie obrazu z wykorzystaniem kolorowego papieru, kleju, nożyczek i flamastrów o różnej grubości. Dzieci dowiedziały się, że za pomocą koloru można wyrazić smutek lub radość, strach lub euforię. Zobaczyły, że używając różnych barw do namalowania tej samej rzeczy można zmienić jej ciężar czy właściwości. Wynikiem pracy młodych artystów były abstrakcyjne pociągi bez kół, walenie w bikini, owoce w koszyku, straszne meduzy, motyle czy kameleony w klepsydrze.

Na zakończenie spotkania bibliotekarka zaprosiła dzieci na integracyjne spotkanie „Artystyczno-literacka integracja”, które odbędzie się we wtorek 28 sierpnia br. na terenie przy Stanicy Żeglarskiej Neptun.

Warsztaty realizowane w ramach projektu „EDU ART i TY!” zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Joanna Kujawa-Drozdowska

PROJEKT "EDU ART I TY!" DOFINANSOWANO Z ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.