Kliknij, aby powiększyćWe wtorkowy poranek, 31 lipca 2018 roku, dzieci uczestniczące w zajęciach w ramach projektu „EDU ART i TY!” udały się w plener. Celem edukacyjnego wyjazdu było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Zanim jednak dotarliśmy do celu naszej podróży musieliśmy pokonać kilkanaście kilometrów autokarem do Żnina, a stamtąd wsiąść w wagoniki kolejki wąskotorowej i pojechać z wiatrem we włosach do Biskupina.

Dzieci po drodze szukały, liczyły oraz zapamiętywały nazwy mijanych stacji, napotkanych zwierząt i rzeczy. Była stacja Rydlewo, Wenecja Ośrodek wypoczynkowy, Wenecja Muzeum. Mali turyści z uwagą śledzili otaczającą ich przyrodę. Wśród zauważonych zwierząt były zające, sarny i motyle, a wśród rzeczy elektrownie wiatrowe, wieże kościołów, snopki siana czy jeziora.

Cała droga do biskupińskiego grodu upłynęła bardzo szybko. Zwiedzając osadę dzieci dowiedziały się wielu fascynujących rzeczy, i tak podczas wizyty u garncarki zobaczyły wiele naczyń codziennego użytku, wśród których najbardziej zaskakujący okazał się smoczek do karmienia niemowląt. U krzemieniarza dowiedziały się, jak trudną sztuką jest obróbka kamienia, czym rozpalano ogień oraz jak wyglądały przedmioty służące do polowań. Natomiast u brązownika zobaczyły piękne ozdoby biżuteryjne. Kolejnym punktem pobytu na terenie Muzeum w Biskupinie były warsztaty edukacyjne, w trakcie których mali odkrywcy dowiedzieli się w jaki sposób tworzyło się ozdoby biżuteryjne tamtych czasów. Uczestnicy samodzielnie wykonali pierścionki i zawieszki z miedzi oraz poznali nazwy poszczególnych elementów wykonywanej biżuterii.

W oczekiwaniu na powrotny pociąg dzieci miały okazję do zakupienia widokówek i pamiątek, wśród których były łuki i strzały, tarcze, miecze oraz biżuteria. Droga powrotna upłynęła na rozmowach o wykonanej na warsztatach biżuterii, a także oglądaniu zakupionych pamiątek. Z pewnością uczestnicy wyjazdu będą miło wspominać ten dzień. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „EDU ART i TY!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

Justyna Pałka

PROJEKT "EDU ART I TY!" DOFINANSOWANO Z ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.