Kliknij, aby powiększyć17 lipca 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się zajęcia w ramach projektu „EDU ART i TY!, które dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

We wtorkowe przedpołudnie odbyły się warsztaty artystyczne pt. „Pędzlem malowane”, które poprowadziła znana artystka malarka Pani Danuta Nawrocka (DaNa). Pani Danuta studiowała malarstwo na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu twórczości i zdolności również na UMK w Toruniu. DaNa integrując rysunek z malarstwem stworzyła swój oryginalny styl charakterystyczny tylko dla jej twórczości. Wypowiada się artystycznie poprzez obraz, instalacje i performance przekazując wiele pozytywnych emocji. Jest laureatką wielu konkursów m.in. konkursu zorganizowanego przez Hutę Szkła „Irena”. Serie kolekcjonerskie z jej projektami trafiły do ponad sześćdziesięciu krajów świata m.in. do rodziny królewskiej w Arabii Saudyjskiej oraz do kolekcjonerów w Nowym Jorku i Toronto. Za swoją pracę twórczą otrzymała niezliczoną liczbę nagród i wyróżnień. Swoją sztukę prezentuje na wystawach oraz festiwalach w Polsce i za granicą. Jej prace wystawiane były m.in. w Seulu, Mediolanie, Korei Południowej, w Polsce Wrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie, Toruniu, Łodzi, Krakowie Białymstoku. Uczestniczy w wielu Festiwalach Sztuki na całym świecie. Prace Danuty Nawrockiej znajdują się w zbiorach muzealnych, galeryjnych oraz prywatnych w kraju i za granicą. Kolekcje jej prac znajdują m.in.się w Muzeum Mosani, Gukje Art Museum w Daegu w Korei Południowej, w Mediolanie, Berlinie i Wenecji oraz w wielu galeriach i muzeach w Polsce.

Natomiast podczas wtorkowych warsztatów Pani Danuta chciała zapoznać dzieci z trudną sztuką malowania akwarelami. Najpierw uczestnicy zajęć zostali zapoznani z materiałami plastycznymi, którymi tworzyli swoje dzieła oraz techniką i sposobem nanoszenia farb na płótno. Tematem prac było natura latem. Artystka uczyła dzieci malować obrazy za pomocą kolorowych plam.

Dodatkowo na koniec zajęć dzieci tworzyły abstrakcyjne obrazy 3D za pomocą wąskich pasków papieru z których należało stworzyć formy trójwymiarowe, nakleić na arkusz papieru i pomalować w wybrany przez siebie sposób. Uczestnikom zajęć najbardziej przypadło do gustu malowanie dłońmi. Następnie Pani Danuta podsumowała zajęcia omawiając wykonane przez dzieci prace, a jedna z uczestniczek zajęć podziękowała artystce za fantastyczne warsztaty malarskie wręczając podziękowania i kwiaty.

Justyna Pałka

PROJEKT "EDU ART I TY!" DOFINANSOWANO Z ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.