Kliknij, aby powiększyć3 lipca 2018 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin wystartował projekt „EDU ART i TY!, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI”. We wtorkowe przedpołudnie odbyły się warsztaty edukacyjno – plastyczne pn. „Czy książka jest sztuką?”.

Na wstępie pani dyrektor Grażyna Szafraniak powitała dzieci i opowiedziała, jakie działania odbywać się będą w ramach cyklu „EDU ART i TY!”, a następnie zaprosiła najmłodszych do wspólnej zabawy w kolorowym i przyjaznym oddziale.

Podczas dwugodzinnych zajęć ponad 30 – osobowa grupa dzieci dowiedziała się, jak wyglądały początki powstania pisma, poznała alfabet sumeryjski i zasady zapisywania go na glinianych tabliczkach. Następnie bibliotekarka zaprezentowała, jak powstawał papirus i wyglądały zwoje papirusowe. Opowiedziała czym posługiwano się, aby zapisać na nim treść.

Kolejnym punktem warsztatów było zapoznanie dzieci ze średniowiecznymi zasadami zdobienia kodeksów. Uczestnicy poznali trudną pracę skrybów oraz iluminatorów wykonując inicjał. W dalszej części warsztatów grupa dowiedziała się o wynalazku druku, pracy drukarza i w jaki sposób ten wynalazek ułatwił produkcję książek. Ostatnim zadaniem warsztatowym było wykonanie strony tytułowej do własnej książki z użyciem stempli oraz tuszu w różnych kolorach.

Na zakończenie spotkania bibliotekarka zaprosiła dzieci do zaprezentowania swoich prac oraz wspólnego zdjęcia.

Joanna Kujawa-Drozdowska

PROJEKT "EDU ART I TY!" DOFINANSOWANO Z ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.