Zrzyt ekranu pokazujący Dyrektor biblioteki i Zaproszonego gościa

Spacer po Odessie bez ruszania się z domu? Takie rzeczy tylko w barcińskiej bibliotece!
Niepowtarzalną okazję przejścia się ulicami tego ukraińskiego miasta czytelnicy biblioteki otrzymali 3 lutego 2021 roku, kiedy to na bibliotecznym Facebooku odbyło się spotkanie online z Panem Borysem Tynką – certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, Kijowie oraz Czarnobylu; Pan Tynka nosi także symboliczny, acz zaszczytny tytuł Honorowego Ambasadora Odessy w Polsce, nadany mu przez Urząd Miasta w Odessie.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej rozmowy Pana Borysa z dyrektor biblioteki, Panią Grażyną Szafraniak, podczas której Pan Tynka opowiedział o sobie i życiowej drodze, która zaprowadziła go do miasta nad Morzem Czarnym. Następnie rozpoczął się właściwy spacer po Odessie – i był to dosłownie spacer – filmowy zapis przechadzki Pana Tynki po ulicach miasta. W trakcie wędrówki Pan Borys opowiadał o mijanych budynkach, pomnikach, parkach; często nawiązywał do literatury mówiąc o słynnych pisarzach zamieszkałych w Odessie. Niemal godzina spaceru minęła jakby nie wiadomo kiedy; widzowie wyrażali swój zachwyt w licznych komentarzach pod transmisją na Facebooku.