Kliknij, aby powiększyćRozmowy przy stole prowadzone 20 listopada 2019 r. w bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie przez piszące w duecie Agnieszkę Jeż i Paulinę Płatkowską zakończyły projekt „Biblioteka ze smakiem”. Przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki” realizowanego w naszej bibliotece od maja tego roku.

Obie panie z literaturą związane są zawodowo. Pracowały w wydawnictwie. Wspólnie napisały i wydały powieści obyczajowe: „Nie oddam szczęścia walkowerem”, „Szczęściary”, „Marzena M.”, „Ciasteczko z wróżbą”, „Niewierność” oraz komedię kryminalną „Jak przechytrzyć nieboszczyka”. Podczas spotkania dyskutowały o pasji czytania, pisania, jedzenia i gotowania, o tym jak to jest pisać razem. Pani Paulina opowiadała co serwują powieściowe restauracje i że najlepsze książki powstają w kuchni właśnie. Pani Agnieszka natomiast mówiła o jedzeniu w stylu retro, o sytuacji gospodarczej, codzienności, a przede wszystkim o bogactwie smaków i zwyczajach kulinarnych Dwudziestolecia Międzywojennego. Wspomniała Marię Disslową, która napisała poradnik „Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharski” i zapomniane już dziś smaki minoga albo też móżdżku serwowanego w galarecie, z grzybami, jajami, naleśnikami. Agnieszka Jeż opowiadała o czasie przygotowywania posiłków, o czyszczeniu sztućców, o towarach luksusowych jakimi były przed wojną przyprawa Maggi, kostki Knorr, czy koncentrat pomidorowy, o zaprawach w szkłach WECK’a.

Następnie prelegentki pokierowały rozmowy na tory literackie zdradzając, w jaki sposób połączyły się ich drogi. Przedstawiły kulisy powstawania poszczególnych powieści oraz wyzwania jakie stanęły przed nimi w trakcie wspólnego pisania. Barwnie opowiadały o swoich najnowszych powieściach i opisanych w nich prawdziwych historiach. Rozmowy tego duetu literackiego były niezwykle intrygujące i zachęcały uczestników spotkania do zadawania pytań. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze, nie czuło się upływu czasu a czytelnicy byli zachwyceni opowieściami Agnieszki Jeż i Pauliny Płatkowskiej.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.