Kliknij, aby powiększyćOgromną radość sprawiła nam możliwość uczestniczenia w akcji, PorozmawiajMy Proszę, którą współorganizowały dla bibliotek Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Kocham Polskę. „Podstawą spotkania jest rozmowa. Tam, gdzie nie ma rozmowy, nie ma spotkań. Tam, gdzie nie ma spotkań, nie ma relacji. Gdzie nie ma relacji, nie ma rozwoju”. W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie przeprowadzono dwa spotkania w ramach tego projektu.

Tematem spotkania, które odbyło się 19 października 2019 roku z pierwszoklasistami Zespołu Szkół w Barcinie były zwroty grzecznościowe. Lekcja nosiła tytuł: „Jestem jak czarodziej, znam magiczne słowa”. Na początku spotkania każde dziecko miało za zadanie zastanowić się, czym dla niego jest „magiczne słowo”. Po wymianie zdań każdy z uczestników zajęć otrzymał ilustrację i rozsypankę wyrazową, którą należało odpowiednio dopasować. Kolejnym etapem spotkania było zapoznanie się z wierszem Justyny Niedbały pt. „Zaczarowane słowa”. W magicznej atmosferze dzieci omawiały wiersz dotyczący zwrotów, których kulturalny człowiek używa najczęściej, czyli „PROSZĘ”, „DZIĘKUJĘ” oraz „PRZEPRASZAM”.

Po analizie wiersza dzieci zaczęły grę edukacyjną o nazwie „Dobre zachowanie”, która polegała na rozróżnieniu złego zachowania od poprawnego oraz umieszczeniu ilustracji pod smutną lub wesołą buźką. Dalszy ciąg spotkania polegał na dyskusji dotyczącej owych magicznych słów. Pod koniec lekcji uczestnicy wysłuchali opowiadania o jesiennym drzewie, które „wyrosło” w naszej czytelni. Zadaniem każdego dziecka było wylosowanie liścia ze zwrotem grzecznościowym i wspólne uzupełnianie korony drzewa, które nazwaliśmy magicznym. Na zakończenie pierwszaki rzucały dużą kostką, na której umieszczone były popularne zwroty grzecznościowe, a ich zadaniem było użyć owego hasła w tym dniu. Uczniowie zostali nagrodzeni nie tylko słowem ”dziękuję” doceniając ich zaangażowanie w zadaniach, ale również kolorowymi zakładkami do książek. Tematem rozmów kolejnego spotkania był hejt, czyli edukowanie o nienawiści w sieci. Lekcja ta odbyła się 30 października br. w siedzibie Zespołu Szkół w Barcinie.

Bibliotekarki razem z klasą 6 Szkoły Podstawowej nr 2 zrealizowały warsztaty pt. „Hejt — słowo, które działa jak trucizna”. Młodzież doskonale wiedziała, czym jest hejt, kilkoro zetknęło się już z nienawistnymi komentarzami w sieci. Bibliotekarki, dzięki kilku ćwiczeniom, wytłumaczyły klasie, czym różni się hejt od wyrażania opinii bądź konstruktywnej krytyki; omówiono też granice wolności słowa.

Poruszono także niezwykle ważny temat emocji. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat uczuć, które może wywołać obraźliwy bądź miły komentarz. Wspólnie stwierdzili, że hejt może nie tylko wywołać wiele negatywnych emocji, lecz także doprowadzić do braku motywacji do dalszych działań, spadku pewności siebie, a w ekstremalnym przypadku wywołać załamanie nerwowe lub stany depresyjne. Aby pomóc klasie radzić sobie z hejtem, zachęcono uczniów do stworzenia dziesięciu antyhejtowych zasad, z których mogą korzystać w przyszłości, aby chronić siebie w sieci. Na zakończenie każdy z uczestników dyskusji otrzymał balon, na którym napisał czarnym flamastrem swoje emocje związane z tematem rozmów.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty wniosły wartości w życie młodych ludzi i nie zostaną szybko zapomniane. W zajęciach wzięło udział 40 uczniów oraz ich opiekunowie.

Kamila Buczek

Galeria z zajęć o zwrotach grzecznościowych.

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/13112019_3{/gallery}

Galeria z zajęć o hejcie.

{gallery}images/stories/_materialy_2019/inne_wydarzenia/wszystkie/31102019_2{/gallery}