Kliknij, aby powiększyć6 listopada 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie z pisarką, dziennikarką Katarzyną Enerlich pn. „Smaki Mazur” zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka ze smakiem”. Przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Katarzyna Enerlich reprezentuje współczesną polską prozę kobiecą, pochodzi z Mrągowa. Z zawodu jest dziennikarką, należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, ale jak sama mówi nie pisze codziennie, a z dziennikarstwem łączą ją już tylko warsztaty prowadzone dla studentów. Od urodzenia związana jest z Mazurami. Identyfikuje się z tym regionem i to jemu poświęca swoją twórczość. Inspirują ją ludzkie historie, które na każdym kroku napotyka pochowane we wspomnieniach lub starych dokumentach. Nie potrafi o nich milczeć. W książkach jest zawsze pesteczka prawdy oparta na historii miejsc, ludzi, zasłyszana od kolejnych pokoleń – mówiła autorka. Zawsze pisze o swojej mazurskiej ziemi, pokazując cichy świat ukochanej prowincji. Snuje opowieści pełne smaków, zapachów i barw.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie zdarzenia pisarka ocaliła od zapomnienia umieszczając je w poszczególnych powieściach, szczególnie w „Akeszerce z Sensburga”, dlaczego zainteresowała się jogą i zielarstwem. Autorka podzieliła się z zebranymi przepisami, podała receptury, których jej przodkowie uczyli się od autochtonów, m.in. przepis na marchewkę po wschodnio-prusku, na sandacza po wschodnio-prusku, na kotlety z selera. Mówiła o historii dań i sposobie ich przyrządzania, o smażonych stynkach, o niedzielach z obowiązkową kuchą, o kremowych tortach, o ślimakach, blinach, cepelinach, kołdunach i pierogach, a także o orzechach piorących. Prelegentka podkreśliła jak ważna jest natura i życie zgodnie z jej rytmem. Sama zbiera zioła, gotuje, wytwarza naturalne kosmetyki.

Chętnie odpowiadała na pytania czytelników, opowiedziała też kilka historii ze swojego prywatnego życia i rąbek tajemnicy o nowych powieściach, które niebawem ujrzą światło dzienne. Na zakończenie można było kupić książkę z pamiątkowym wpisem autorki.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.