Kliknij, aby powiększyćŚwiat, wbrew pozorom, jest mały i dostępny dla wszystkich. Zwiedzają go dwie grupy ludzi. Jedną z nich stanowią turyści, drugą – podróżnicy. Turyści odwiedzają świat, poznając najpopularniejsze atrakcje turystyczne. Podróżnicy natomiast zagłębiają się w kulturę, odkrywają poza turystyczne miejsca i prawdziwe oblicze danego obszaru. Taką podróżniczo-kulinarną opowieść o obu kontynentach Ameryki przedstawili 22 października 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie Monika Mądra-Pawlak oraz Jan Pawlak.

Państwo Pawlakowie są miłośnikami podróży, pasjonatami dobrej kuchni i właścicielami poznańskich kawiarni oraz restauracji Cafe La Ruina i Raj. Wspólnie napisali i wydali dwie pokaźnych rozmiarów książki: „Lubię. Atlas z przepisami” oraz „Ameryka! Drugi atlas z przepisami”. Razem ze swoimi dziećmi przez 340 dni, kolorowym samochodem, przemierzyli 19 krajów i przejechali 80 tysięcy km. Mknęli wzdłuż wybrzeża Ameryki poprzez Urugwaj, Brazylię, Paragwaj, Argentynę, Chile, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię, Panamę, Kostarykę, Nikaraguę, Honduras, Salwador, Gwatemalę, Belize, Meksyk do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Odwiedzili setki knajp, restauracji, barów, domowych kuchni. Poznawali gościnnych ludzi, m.in. Eliasa - farmera słynnej kawy z Kolumbii – Finca Tamana. Spotkali się z Alexem Atalą – właścicielem restauracji D.O.M. w São Paulo. Odkryli bogaty posmak amazońskich mrówek, rzadko spotykanych owoców, potraw, smaków i aromatów, a także zaskakujące zastosowania różnych produktów. Pani Monika gotowała u boku tamtejszych gospodyń i zapisywała przepisy.

Podczas spotkania z barcińską publicznością Monika Mądra-Pawlak i Jan Pawlak dzielili się przeżytymi przygodami, wspomnieniami, ulubionymi zdjęciami. Zdradzili co to takiego churrosy, marshmallows, jak się robi empanady, naleśniki na zakwasie, sernik z końca świata. Mówili o tym, jak smakuje Ameryka, ale wspomnieli również o azjatyckich posiłkach, o kulturze gościnnych stołów. Interesująco i z humorem przedstawili świat za pomocą tego, co można zjeść.

Warto nadmienić, że państwo Pawlak podczas swoich podroży zwracają baczną uwagę na kwestie ekologii i etyki produkowania żywności. W czasie barcińskiego spotkania opowiedzieli, jak wygląda produkcja dla wielkich spożywczych korporacji, zwrócili też uwagę na problem niszczenia dziewiczej przyrody, np. Ameryki Płd. pod uprawy soi czy palm oleistych. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka ze smakiem” dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Uatrakcyjniły je panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mamliczu, przygotowując dla wszystkich uczestników spotkania niespodziankę w postaci pączków z pasztetem, za które to zdobyły pierwszą nagrodę podczas tegorocznych Dni Miodu. Za poczęstunek serdecznie dziękujemy.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.