Kliknij, aby powiększyć18 września 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie z elementami warsztatu pn. „Etykieta wg Walewskiego”. Gościliśmy Łukasza Walewskiego pisarza, dziennikarza radiowej Trójki, który prowadzi audycje Trzecie oblicze dyplomacji, Trzy strony świata i Europa od kuchni. Łukasz Walewski jest autorem książki Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas … oraz współautorem publikacji Polski most szpiegów i Ambasadorowie. Czego nie powie ci królowa.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zaproszeni na kolację do eleganckiej restauracji, czy wybieramy się do znajomych na obiad, wymagany jest odpowiedni dress code i … zasady savoir vivre'u. W każdym wypadku obowiązuje nas etykieta. O niej to właśnie w przewrotny sposób opowiadał barcińskiej społeczności Łukasz Walewski. Poprzez kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji oprowadził zebranych po świecie savoir vivre’u. Przybliżył zgromadzonym sztukę konwersacji i dyplomacji.

Publiczność z dużym zainteresowaniem wysłuchała jak, począwszy od zaproszeń, zorganizować przyjęcie, aby wszyscy czuli się komfortowo, aby osoby ze sobą skonfliktowane nie zepsuły sobie i pozostałym uroczystości. Jak wybrnąć z sytuacji, w której obecność konkretnego gościa mogłaby spowodować skandal i przyćmić całe wydarzenie. Pan Łukasz mówił o tym, w jakim porządku witać gości, czego nie dawać w prezencie, jak wznosić toasty, wspomniał o różnicach kulturowych. Przedstawiając liczne anegdoty dyplomatyczne przekonywał słuchaczy, że inni też popełniają błędy, a my sami musimy starać się robić ich trochę mniej.

Na przykładzie przypadków foux pas popełnionych przez słynnych polityków prelegent uczył sztuki bycia i obycia. Uczestnicy spotkania, w formie zabawy, doszukiwali się w przedstawianych scenkach gaf czy nietaktów. Łukasz Wasilewski podpowiadał, jak radzić sobie w różnych nieoczekiwanych sytuacjach, a wszelkie wpadki, przejęzyczenia, niezręczności, wtopy, kiksy, mniej lub bardziej przemyślane katastrofy towarzyskie obracać w żart, gdyż gafy popełnialiśmy, popełniamy i popełniać będziemy.

Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Biblioteka ze smakiem”, przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Renata Grabowska

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.