Kliknij, aby powiększyćW środę 3 kwietnia 2019 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin rozpoczęła realizację projektu „Biblioteka ze smakiem”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach projektu zakłada się zorganizowanie szeregu spotkań z pisarzami, dziennikarzami i działaczami społecznymi, których twórczość wiąże się z szeroko pojmowaną kuchnią oraz sztuką kulinarną. Pierwszym wydarzeniem projektu były warsztaty kulinarne z Panem Krzysztofem Leśniewskim, pasjonatem i propagatorem kuchni pałuckiej. Spotkanie pod nazwą „Biesiada po pałucku” odbyło się właśnie 3 kwietnia, wyjątkowo nie w bibliotece, a w „Kolorowym Zakątku” przy Szkole Podstawowej nr 2 w Barcinie, gdzie działa nasz Partner – Stowarzyszenie Otwarte Umysły.

Zaplecze kuchenne „Kolorowego Zakątka” umożliwiło gościom spotkania bezpośrednie uczestniczenie w przygotowaniu potraw kuchni pałuckiej. Pod czujnym okiem Pana Krzysztofa biorący udział w warsztatach kroili warzywa, tarli ziemniaki, cięli cebulę, rozdrabniali twaróg, urabiali ciasto drożdżowe – w efekcie ich pracy miały powstać szare kluchy z marchwią na gęsto, pyry z gzikiem oraz szneki z glancem. W trakcie przygotowań Pan Krzysztof opowiadał zebranym o kuchni Pałuk. Wspierał się przy tym napisaną przez siebie książką zatytułowaną oczywiście „Kuchnia pałucka”.

Kuchnia dawnych Pałuczan była kuchnią prostą i tanią, lecz bardzo smaczną. Dominowały w niej potrawy mączne oraz wykonane z ziemniaków – polewki, zupy, placki, wszelkiego rodzaju kluski; popularna była świeża i kiszona kapusta, ceniono także mleko i jego przetwory. Na co dzień jadano skromnie; okazją do większych biesiad były różnego rodzaju uroczystości.

Wreszcie potrawy były gotowe i goście zabrali się do kosztowania. Na „pierwszy ogień” poszły pyry z gzikiem, potem kluchy z marchwią, wreszcie ostatnie, jako deser, szneki z glancem. Wszystkim bardzo smakował posiłek, zachwycili się pełnym smakiem pałuckiej kuchni.

Za pomoc w realizacji zadania bardzo serdecznie dziękujemy naszym partnerom Zespołowi Szkół w Barcinie oraz Stowarzyszeniu „Otwarte Umysły”, w szczególności Paniom Monice Łukomskiej i Iwonie Zbieranek.

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.