Kliknij, aby powiększyć23 października 2019 r. odbyło się w piechcińskiej książnicy spotkanie z podróżnikiem, panem Romualdem Koperskim, przewodnikiem po Syberii, pionierem wypraw samochodowych po rozległych jej terenach, dziennikarzem, fotografem, muzykiem pianistą, a także autorem książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 obrazów Syberii”, „Syberia. Zimowa Odyseja”, „Ocean niespokojny”. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Literacko, teatralnie i muzycznie w bibliotece” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pan Koperski zaprezentował ciekawe slajdowisko przedstawiające pionierskie wyprawy wiodące przez bezkresne obszary Syberii. Z pasją opowiadał o budzących podziw pejzażach, a także o obyczajach i mentalności ludzi tam żyjących.

Gość spotkania przedstawił również film z podróży przez Ocean Atlantycki. Rejs oceaniczny łodzią wiosłową „Pianista” rozpoczął w październiku 2016 r., a zakończył sukcesem w 2017 r. Trasa rejsu prowadziła ze wschodu na zachód, z wyspy Teneryfa, do wyspy Tobago. Podróż trwała 77 dni, a pokonany dystans to 3173 mile morskie. Na uwagę zasługuje fakt, iż Romuald Koperski, jako pierwszy Polak na świecie, przepłynął Atlantyk samotnie, tylko za pomocą wioseł, bez napędu i żagli.

Uczestnicy wydarzenia mieli kilka pytań do podróżnika. Pan Romuald udzielił wyczerpujących odpowiedzi, zachęcając do podróżowania po świecie. Jego zdaniem podróże kształcą, a poza tym uczą mądrości życiowej. Poprzez podróże człowiek zaczyna doceniać to, co otrzymał od losu.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Technikum Logistycznego oraz Technikum Reklamy w Piechcinie wraz z nauczycielami: panią Agnieszką Wojtysiak i panią Joanną Gapińską. Warto podkreślić, iż swoją obecnością zaszczycili nas również uczestnicy Klubu pn. „O kulturze słów kilka”. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku.

Link do strony Izby Tradycji BPMiGB